close-btn

Який банк обрати для депозиту у 2022 році

У вересні середній розмір ставки за гривневим депозитом в Україні виріс на 1 в.п. — до 9,1% річних, за валютним залишився на рівні 0,8%

Deposit

Який банк обрати для депозиту Фото: Financial.com

Портфель депозитних розміщень фізосіб зріс на 1,2% — до 856 млрд грн, підприємств — на 3,1% до 800 млрд грн. Раніше у Нацбанку розповіли, що банки повільно підвищують ставки розміщення, оскільки обсяг наявної у них ліквідності вже значний. Експерти кажуть, що найближчим часом не варто розраховувати на те, що ставки розміщення зможуть “наздогнати” інфляцію.

Щодо сегменту бізнесу, то за минулий місяць умови розміщення гривневих депозитів змінилися з 8,1% до 9,3% річних, валютні ставки зросли з 1,8% до 1,2% річних. При цьому сумарна кількість депозитів, розміщених в українських банках, збільшилася за вересень на 3% і становить 1698 млрд грн.

Deposit

Вибір банку для депозиту

Існує всього два основних критерія для вибору — це відсоток та надійність. Останнім часом так склалось, що досить надійні банки пропонують далеко не найкращі пропозиції, а найменш надійні установи (зокрема, за оцінкою Мінфіну), пропонують найпривабливіші умови.

Слід враховувати і той факт, що банки маніпулюють відсотковими ставками на депозити в залежності від терміну розміщення. Так, в одному і тому ж банку можуть бути найкращі умови для депозитів на 12 місяців, і найгірші для 9 місяців.

Окрім цього, варто звернути увагу і на умови зняття коштів з депозиту. Наприклад, якщо ціль вкладень створити так звану фінансову подушку (відкласти гроші на «чорний день»), слід обирати банк, де найкращі умови депозитів на короткі терміни, або є можливість без значних втрат вивести кошти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт розповів, чому іноземні та державні банки не поспішають піднімати відсотки за депозитами

Перелік найбільш надійних банків України

За даними finsee.com, найвищий рівень надійності мають:

  1. Укрсиббанк.
  2. Credit Agricole.
  3. Кредобанк.

Високий рівень:

  1. Правекс банк.
  2. Райффайзен банк Аваль.

Державні банки:

  1. Ощадбанк.
  2. Укрексімбанк.
  3. Укргазбанк.
  4. ПриватБанк.

Достатній рівень:

  1. Прокредит банк.
  2. ОТП банк.

Рейтинг стійкості банків за підсумками 2 кварталу 2022 (згідно з даними Мінфіну):

Deposit

Рейтинг стійкості банків Фото: Мінфін

Які банки пропонують найвищі відсотки за депозитами

Найвищі відсотки наразі пропонують (за даними Мінфіну): Alliance bank (20% + 0,7% бонус), CominBank (18,25%), Агропросперіс Банк (17,75%), Укрінвестбанк (17,75%), Альфа-Банк (17%), Кредитвест (16,5% + 1% бонус), Кредит Дніпро (16% + 1,2% бонус). Але слід розуміти, що рівень надійності деяких фінустанов далеко не на найвищому рівні.

Ознайомитись зі списком найвигідніших українських банків для розміщення депозиту можна за посиланням.

Податок на депозити у 2022 році

Станом на жовтень 2022 року вкладники з доходу на депозити повинні заплатити до держбюджету 19,5%. З них:

  • 18% — податок на прибуток фізосіб;
  • 1,5% — військовий збір.

Наприклад, сума депозиту становить 10 тис. грн, процентна ставка 10 % річних, строк розміщення — 1 рік.

За цими умовами банк повинен заплатити 10% * 10 000 грн = 1 000 грн. З них буде сплачено 195 грн податків, а вкладник отримає в чистому вигляді 805 грн процентів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Монобанку розповіли, скільки грошей було залучено за допомогою конвертаційних депозитів

На що звертати увагу при розміщенні вкладу

Експерти Мінфіну розробили декілька порад, які варто враховувати при виборі банку для депозиту.

Так, при укладенні договору варто перевірити, чи має банк право змінювати процентну ставку в період дії депозиту.

«Банки змушені підлаштовуватися під показники ринку і економічну ситуацію в країні, тому можуть переглядати ставки за вкладами. Особливо в разі довгострокових депозитів. При цьому ставка може як зрости, так і зменшитися», — зазначають експерти.

Deposit

Deposit Фото: pixabay.com

Також варто звернути увагу на пункт, який стосується повернення коштів після закінчення терміну дії договору. Залежно від передбачених умов, фінустанова може повернути гроші вкладнику відразу, залишити їх на депозитному рахунку, але при цьому більше не нараховувати відсотки, або перевести їх на спеціальний рахунок, де відсоткова ставка становить мінімальні 1-2% річних.

«Якщо по депозиту передбачена автопролонгація і вкладник не забрав гроші після закінчення терміну вкладу, депозит автоматично продовжується на тих же умовах, на яких він був внесений. Така ситуація не завжди вигідна вкладнику», — говорять фахівці.

За їх словами, у договорі можуть бути вказані спеціальні умови щодо дострокового повернення депозиту. Традиційно, якщо вкладник хоче повернути кошти раніше, банк застосовує штрафні санкції. Тому перед тим, як зняти кошти до закінчення терміну, слід уважно вивчити відповідний пункт договору.

І найважливіший пункт — перевірити, чи обраний вами банк є учасником Фонду гарантування вкладів. У випадку, якщо фінустанова стає банкротом, держава частково або повністю (до 200 тис. грн) повертає депозит.

Купити валюту під депозит

З 1 жовтня НБУ дозволив українцям купувати валюту під депозит на суму до 100 тис. грн/міс.

Станом на першу декаду жовтня купівлю валюти під депозит реалізовують 32 банки, і в кожному з них можна придбати долар під депозит. А от євро є лише в десяти банках: Monobank, Приватбанк, Альфа/Сенс Банк, Raiffeisen Банк Аваль, NEOBANK, Idea Bank, А-Банк, Банк Альянс та Агропросперіс Банк.

Купівля валюти під депозит в Україні:

Deposit

Купівля валюти під депозит в Україні Фото: kosht.media

Deposit

Купівля валюти під депозит в Україні Фото: kosht.media

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

У Нацбанку розповіли, банкноти яких тиражів виведуть із обігу вже 1 січня 2023 року

Нацбанк змінює порядок розрахунку банками розміру кредитного ризику

Як уряд планує підтримувати проблемні банки: коментар НБУ

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!