close-btn

Космічні плани за крок до фіаско: Чому Boeing не витримує конкуренції з приватними компаніями і стартапами

Компанії Boeing належить повернути собі колишню міць на ринку

Космічні розробки Boeing

Компанія Boeing багато працює на ниві космічних розробок. Фото: https://cottoecrudo.it/

Центр розробки супутників Boeing протягом кількох останніх десятиріч зробив колосальну роботу у галузі космічного бізнесу. Фахівці високого класу придумали і опрацювали низку по-справжньому революційних проєктів. Проте швидкість та успішність, що супроводжували втілення цих розробок, очевидно, поступаються шаленим темпам прогресу, які демонструють приватні космічні компанії. І йдеться не лише про монополіста SpaceX, а й про менш відомі, але не менш талановиті команди. Сьогодні амбіційні плани Boeing із завоювання космосу знову на порядку денному у керівників компанії…

Далі розповідаємо про далекоглядні, але не завжди вчасні успіхи Boeing у космічній галузі, а також про великий шлях, які пройшли приватні стартапи і компанії, що є прямими конкурентами Боїнга у розробках космічних апаратів та транспорту.

З чого починався космічний бізнес Boeing?

The Boeing Company – гігант не лише авіаційної галузі, а ракетобудівної та космічної. Фахівці авіакосмічної корпорації будують військові вертольоти, винищувачі, крилаті ракети, космічні кораблі та супутникові системи. Компанія складається з головних підрозділів: Boeing Commercial Airplanes (профіль – цивільна авіація) та Integrated Defense Systems (профіль – військові і космічні програми) та дочірніх структур: Boeing Capital Corporation (фінансування), Shared Services Group (обслуговування) і Boeing Engineering, Operations & Technology (безпосередньо розробка і впровадження високих технологій).

Примітно, що Центр розробки супутників Boeing зараз найбільшим бізнес-об’єднанням з Boeing Defense, Space & Security – його створили у середині ХХ сторіччя як Hughes Space and Communications Company. З того часу компанія подолала низку труднощів та змін, допоки у 2000 році не була куплена авіагігантом Boeing і отримала свою сучасну назву – Boeing Satellite Development Center. Тоді то Boeing  і став найбільшою світовою космічною компанією з доходами близько $10 млрд на рік.

Саме успішне придбання у вигляді Hughes Space and Communications Company дало Boeing на зорі ІІІ тисячоліття майже необмежене поле для експериментів, розробок та проєктів: величезну кількість різних типів продукції для проєктування, виготовлення, запуску і підтримки супутників.

Взагалі Boeing почав активно працювати на ниві космічних розробок наприкінці 1990-х, викупивши космічні операції Rockwell, чиї ракети Delta часто використовував Пентагон.

У 2017 році доходи Boeing впали, бо космічні проєкти зміксували з оборонними. Далі – більше. Пентагон вирішив передати функції великих геостаціонарних супутників малим супутникам, адже у випадку війни великі супутники будуть збиті одразу. Для цього Міноборони США створило програму National Defense Space Architecture, а Boeing у 2018 році придбав виробника малих супутників Millennium Space Systems.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У режимі Chrome Incognito з’явиться біометричний захист

Досягнення і падіння Boeing у космічній галузі

Boeing є однією з шести компаній, які співпрацюють з NASA для розробки космічного транспорту. У 2014 році Boeing розпочав роботу в рамках Програми розвитку комерційних пілотованих кораблів, фінансованої NASA. Американське космічне агентство уклало з Boeing контракти на надання астронавтам послуг «автомобіля до космічної станції».

У 2017 році компанія Boeing представила перші концептуальні зображення космічного порту і високотехнологічного транспорту. Це потрібно для того, аби відправити у космос станцію Deep Space Gateway, де можна буде розмістити устаткування для досліджень та транспорт для доставляння людей на Марс з бази на Місяці. Ці розробки у Boeing хотіли оснастити сонячною електричною системою пересування і випробувати у космосі у 2020-х роках. Доволі амбіційні плани, чи не так? Наразі Deep Space Gateway позиціонується як аналог та заміна Міжнародній космічній станції, але поки до повної реалізації цього проєкту далеко.

У грудні 2019 року Boeing продовжила свої космічні розробки та напрацювання, запустивши безпілотний космічний апарат Boeing Starliner, на який було витрачено $5 млрд. На його борту знаходилися манекен Роузі та 270 кілограмів вантажу, здебільшого продукти. Якби пуск був успішним, у 2020 році Starliner мав би транспортувати на МКС астронавтів. Щоправда, під час пробного пуску він не зміг досягнути орбіти, де повинен був зістикуватися з Міжнародною космічною станцією. Глава НАСА Джим Брайденстайн написав, що для стикування апарата з космічною станцією не вистачило пального.

Космічні розробки Boeing

Космічний корабель Boeing Starliner. Фото: https://thealphacentauri.net/

У серпні 2021 року частково пілотований Boeing Starliner мав здійснити політ на Міжнародну космічну станцію, але старт був відкладений через проблеми з 13-ма клапанами силової установки, що, як виявилося, постраждали від корозії.

У грудні 2021-го компанія Boeing заявила, що планує знову запустити космічний корабель Starliner до Міжнародної космічної станції. Цього разу пуск було заплановано на травень 2022 року з допомогою ракети-носія Atlas V.

У травні 2022 року космічна капсула Starliner від Boeing нарешті змогла злетіти та після п’ятиденної місії повернутися на Землю. Маючи масу у 13 тонн, Starliner розрахований на транспортування семи осіб і автономний політ тривалістю 60 годин.

У листопаді 2022-го Boeing мав привід пишатися успіхами своєї команди. Так, в рамках місії Artemis I NASA запустило на Місяць ракету. Створена фахівцями Boeing система космічних запусків (Space Launch System), виштовхнула у космос ракету без екіпажу, яка змогла долетіти до Місяця і повернутися назад. Щоправда, і цей пуск не лише кілька разів відкладався, а й супроводжувався низкою збоїв. Artemis розроблена для створення тривалої Місячної базу для подальших польотів людей на Марс. Варто зазначити, що будівництво Space Launch System затягнуло дедлайн здачі проєкту на 4 роки і коштувало дорожче на 30% від початкового кошторису у $9 млрд.

Космічні розробки Boeing

Space Launch System. Фото: https://arstechnica.com/

У 2014 році NASA розпочало програму Commercial Crew з розвитку приватних пілотованих космічних кораблів для доставки астронавтів на МКС. Участь у розробках і будівництві брали Boeing і SpaceX, отримавши $6,8 млрд. Так, пілотований політ таки відбувся (травень-2020), але частина, над якою працював Boeing, нанесла збитків на $1 млрд через перший невдалий політ капсули, яка не долетіла до МКС через недопрацювання у програмному забезпеченні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інтернавти витратили 2,5 мільйона років на перегляд стримів у Twitch

Boeing втрачає силу?

Наприкінці 2022 року керівництво компанії Boeing анонсувало зменшення кількості напрямків роботи оборонно-космічного підрозділу з 8-ми до 4-х. відтепер один напрямок об’єднує і космічні розробки, і виробництво боєприпасів та підводних систем.

Крім того, нещодавно спільний проєкт компаній Boeing та Lockheed Martin із запуску великих супутників у космос під назвою «United Launch Alliance» втратив сегмент ринку, бо його забрала SpaceX. Дітище Ілона Маска у 2022 році здійснило 61 запуск супутників Starlink на орбіту Землі, тоді як Boeing-Lockheed Martin запустили 8.

Важка ракета-носій Space Launch System, яку NASA почала створювати у 2010 році для пілотованих експедицій за межі навколоземної орбіти також матиме негативні для Boeing наслідки. Так, 13 років тому NASA уклало угоду з відкритим бюджетом для тривалого будівництва ракети. Компанія Boeing нарахувала витрат на розробку у межах $13,8 млрд – це надзвичайно дорого навіть для американського уряду. Керівництво NASA може будь-якої миті назвати такі проєкти нежиттєздатними і закрити їх.

Тим часом амбіційна, талановита і надзвичайно популярна SpaceX не гає часу дарма, розробляючи важкі ракети-носії Starship для польотів на Марс. Стало зрозуміло, що Starship від SpaceX може робити те саме,  що і Space Launch System від Boeing, але набагато дешевше. Тож, спостерігаючи за успіхами корпорації, NASA очікувано доручила саме їй контракт на будівництво посадкового апарату для «Артеміди III», який має зустрітися з кораблем «Оріон» від Lockheed над Місяцем, забрати астронавтів і доставити їх на Місяць.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Корисні функції Google Meet, які можуть стати у нагоді кожному

Досягнення приватних стартапів в освоєнні космосу

Прямий і дуже успішний конкурент Boeing – це американська SpaceX. За останні два роки компанія Ілона Маска здійснила 5 успішних польотів на Міжнародну космічну станцію і назад і стала другим найбільшим підрядником NASA, посунувши з цього місця Boeing.

Компанія, створена у 2002 році для здешевлення виведення вантажів та людей на орбіту та колонізації Марсу, зараз будує ракети-носії, зокрема, сімейства Falcon, і двигуни до них, а також космічні кораблі Dragon, розвиває мережу супутників Starlink для того, щоб зробити високошвидкісний інтернет доступним у найвіддаленіших місцях.

Космічні розробки Boeing

Crew Dragon. Фото: https://naked-science.ru/

У 2008 році компанія створила Falcon 1 – першу приватну ракету на рідкому паливі, що вийшла на орбіту Землі. У 2010-му SpaceX отримала першість серед приватних компаній у доставлені на орбіту та приземлені космічного корабля – це був Dragon. Крім того, у 2012 році компанія стала першою серед приватних компаній, які відправили корабель до Міжнародної космічної станції (це був Dragon). У 2015 році першою SpaceX також була у вертикальному зльоті і посадці орбітальної ракети-носія (Falcon 9). Корабель Falcon 9 компанія запустила і використала повторно уже понад сто разів. Минулоріч SpaceX отримала від NASA $2 млрд для подальших розробок.

Blue Origin – американська приватна аерокосмічна компанія, створена у 2000 році Джефом Безосом. У 2019 році NASA відібрало її для розробки і проєктування прототипів космічних апаратів для висадки на Місяць в рамках місячної програми «Артеміда». Серед розробок компанії – New Shepard – багаторазовий шестимісний космічний корабель для вертикальних злетів і посадок. Перший пілотований політ відбувся у липні 2021 року.

Космічні розробки Boeing

New Shepard. Фото: https://ru.wikipedia.org/

У 2015 році Blue Origin анонсувала початок створення потужної багаторазової ракети-носія під назвою «New Glenn». Перший запуск був призначений на 2020 рік, потім перенесений на 2021-й, а згодом – на закінчення 2023 року. У 2019 році було презентовано прототип посадочного модулю Blue Moon для висадки на Місяць, який може здійснити м’яку посадку на поверхню супутника Землі, маючи на даху місяцехід.

Firefly Aerospace – американська ракетобудівна компанія, заснована у 2014 році для розширення доступу до космосу. У 2018 році NASA назвало Firefly однією з дев’яти компаній, з якими співпрацюватиме в рамках відправки спускових апаратів за програмою освоєння Місяця.

Spacebit – британський проєкт, заснований у 2017 році для демократизації доступу до космосу за допомогою токенізації комерційних космічних місій. Крім того, команда компанії працює над дослідженням Місячної поверхні і пошуком корисних копалин. Не виключено, що Spacebit співпрацюватиме зі SpaceX.

Rocket Lab – новозеландська компанія, створена у 2006 році для будівництва ракет і запусків супутників у космос. У 2010 році стартап уклав угоду з американським урядом і з допомогою 3D-друку тепер друкує по одній ракеті на місяць. У 2019 році Rocket Lab провела шостий успішний запуск надлегкої двоступеневої ракети-носія Electron, вивівши на орбіту Землі три супутники. Ця ракета створена для запусків мікро- і наносупутників.

Для Boeing ще не все втрачено?

З огляду на те, що у 2030 році Міжнародна космічна станція має закритися, NASA звернулося до трьох компаній, що розробляють комерційні космічні станції. Boeing увійшов до однієї з команд, яка працюватиме над проєктом Orbital Reef. Крім того, скоро має відбутися перший політ важкої ракети Vulcan Centaur – спільного з Lockheed Martin проєкту.

Останніми роками на тлі збитків через пандемію коронавірусу менеджмент компанії Boeing робив ставку на літакобудівну галузь, а космічний департамент залишився поза увагою і не міг братися за нові масштабні проєкти. У 2022 році було цей підрозділ показав $3,65 млрд збитків. Тож великий і «неповороткий» Boeing не здатен перегнати невеликі молоді стартапи, які роблять дешевші супутники швидше. Крім того, маючи велику завантаженість, Boeing не може дотриматися дедлайнів.

Однак не все так погано, як може здатися. Очевидно, що надалі американський уряд та Міноборони надалі замовлятиме все нові й нові партії невеликих супутників, і Boeing може досягти успіху у цьому. До того ж, хай там як складається з відкритою конкуренцією на ринку, все ж Space Launch System – єдина ракета-носій, яка може вивести важкі вантажі «Артеміди» за межі орбіти Землі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Унікальні розробки та неповторні ідеї: 7 українських стартапів, дорого куплених іноземними компаніями

Блокчейн займає 5-е місце серед найпопулярніших фінтех-технологій у Китаї

Список кредиторів FTX включає Amazon, Apple, інших технологічних гігантів і навіть уряд Гонконгу

google news