З розвитком ринку DeFi та Web3 з’являється все більше децентралізованих проєктів, зокрема, народилися такі концепції, як GameFi та SocialFi. Якщо з першою більшість користувачів вже встигли познайомитись (зокрема, завдяки легендарній грі Axie Infinity), то про другу люди тільки починають дізнаватись, тож розглянемо її детальніше
SocialFi (social finance) — це синтез Web3 та соцмереж. Термін можна розглядати як поєднання елементів соціальних медіа з фінансовими концепціями, пов’язаними з DeFi. Головна особливість таких платформ — децентралізованість.
Платформи SocialFi покликані запропонувати:
- свободу слова та часткове усунення цензури;
- підвищення рівня конфіденційності, оскільки децентралізовані платформи не контролюються корпораціями, і дані користувачів не потраплять до них (SocialFi базуються на DAO);
- повний контроль над поширенням свого вмісту та монетизацією (зокрема, завдяки інтеграції DeFi її можна легко виконати за допомогою криптовалют);
- інтегрованість цифрових токенів, які є швидким, надійним та екологічно чистим способом транзакцій і торгівлі;
- захист права власності (цифрове право власності та цілісність створеного контенту можна забезпечити за допомогою NFT);
- надійніший захист облікових записів від зловмисників (що досягається завдяки блокчейну);
- масштабованість та потужність, яку Web2 не може запропонувати;
- впевненість у тому, що модератори не деактивують акаунт тощо.
Одна з головних переваг платформ SocialFi перед звичайними соціальними мережами — наявність фінансових винагород. Публікація та обмін матеріалами можуть принести безпосередній дохід користувачам і творцям вмісту. Це величезний стимул публікувати високоякісний матеріал, завойовуючи популярність.
Раніше ми писали, що у Telegram з’явився серйозний конкурент — Web3-платформа обміну повідомленнями на основі криптографії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ринок NFT почав відроджуватись і подає великі надії на 2023 рік — аналітика
Що стимулює розвиток SocialFi?
В першу чергу — це бажання користувачів отримати ті переваги, які концепція пропонує. Але найголовніший фактор, все ж, прагнення позбутись монополізму.
Соціальні мережі принесли сотні мільярдів доларів доходу від реклами для монополістів ринку. Користувачі стали джерелом прибутків, «робітниками», а не «власниками». SocialFi має перемінити цю тенденцію, дозволивши заробляти ці мільярди не корпораціям, а творцям контенту.
Друга рушійна сила — боротьба за конфіденційність. Один із найгучніших скандалів стався з Cambridge Analytica у Facebook. Це класичний приклад використання інформації як товару, яким торгують і продають без згоди користувачів. Хоч корпорації і намагаються виправляти помилки, але люди тепер стали значно обережнішими.
Третій двигун — розвиток криптовалют та необхідність інтегрувати фінансові технології в соцмережі в цілому.
Щоб зрозуміти, наскільки це важливо, варто просто поглянути на те, як Facebook і Twitter поспішили розробити для користувачів можливість купувати та продавати товари та послуги за допомогою токенів, після того, як з’явилась концепція SocialFi. YouTube і Reddit також шукають способи, за допомогою яких люди можуть заробляти невзаємозамінні токени (NFT) шляхом створення вмісту.
Гонка за інноваціями триває, і хто вийде з неї переможцем, поки невідомо. Очевидно лише одне, що монополісти ринку так просто не здаватимуться.
Нагадаємо, що Amazon Web Services та Avalanche пропонують масштабовані блокчейн-рішення для підприємств та урядів.
Токен, як системно-важливий елемент
Персональний токен
Персональні токени — випущені персональним брендом-інфлюенсером з метою побудови більш прямого і тісного зв’язку між творцями контенту та їхніми шанувальниками. Наприклад, Rally дозволяє авторам генерувати та випускати власні токени Creator Coin для підписників, щоб вони могли користуватися членськими привілеями, такими як доступ до приватної спільноти автора або придбання VIP-товарів.
Токен спільноти
До проєктів у цій сфері належать Chilliz, Zora, Circles UBI та Loop Finance. Спільноти в цьому випадку часто керуються за допомогою токенів. Тобто користувачі можуть бути розділені на рівні і користуватися відповідними правами та можливостями відповідно до їхньої активності та внеску.
У моделі спільноти SocialFi не обов’язково зосереджуватися на створенні контенту. Спільноти, створені за допомогою соціальних токенів, також активні в інвестиційній сфері. Вони можуть об’єднувати кошти за допомогою механізмів голосування та смарт-контрактів для пошуку та відкриття інвестиційних можливостей.
У випадку Flamingo, наприклад, члени спільноти мають право вирішувати, в які твори мистецтва NFT вони хочуть інвестувати, а також можуть ділити і позичати придбані NFT. Члени спільноти мають право вирішувати, в які NFT-об’єкти вони хочуть інвестувати, а також можуть ділити і позичати придбані NFT або розміщувати їх як заставу на інших DeFi-платформах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке криптовалюти Web3: список найпопулярніших монет
Найпопулярніші платформи SocialFi та децентралізовані соціальні мережі
DeSo (скорочено від «децентралізований» та «соціальний»). Це блокчейн першого рівня, побудований з нуля для масштабування додатків SocialFi, які можуть обслуговувати один мільярд користувачів (так заявляють автори). Учасники DeSo зможуть монетизувати свої дані, вільно керувати ними, і не турбуватись про конфіденційність та безпеку.
Mousai. Розробка переосмислює монетизацію потокового відео або аудіо контенту. Користувачі платформи можуть контактувати з авторами, підтримувати їх фінансово, тощо. Mousai пропонує можливості заробляти на порадах, NFT і навіть створювати власні монети.
Diamond. Це відносно новий представник клубу SocialFi, який позиціонується як нова версія Twitter. Платформа дозволяє користувачам володіти контентом і отримувати винагороду за будь-який пост або взаємодію.
Entre. Це децентралізована професійна спільнота Web3, яка пропонує знайомства зі штучним інтелектом, підбір партнерів, проводить зустрічі, прямі трансляції, дозволяє користувачам отримувати винагороди за активність та багато іншого.
Torum (скорочено XTM). Torum є одним з найбільш обговорюваних проєктів SocialFi. Він зарекомендував себе як революційна метаверсійна екосистема SocialFi, яка має на меті об’єднати криптокористувачів і спільноти в глобальному масштабі.
Раніше ми писали, як Web3 розвиватиметься у 2023 році: головні тенденції.
З якими проблемами зіштовхнулась концепція SocialFi
По-перше, це питання масштабованості інфраструктури.
Для прикладу, Facebook в середньому генерує 4 петабайти даних на день. Щохвилини публікується 510 000 коментарів, оновлюється 293 000 статусів, лайкається 4 мільйони постів і завантажується 136 000 фотографій. Чи може блокчейн впоратися з такими обсягами?
DeSo, про який ми вже згадували, стверджує, що він може масштабуватися краще, ніж більшість існуючих ланцюжків першого рівня, оскільки він спеціально розроблений для використання в SocialFi. Проєкт використовує індексування, управління розміром блоків, деформаційну синхронізацію і шардинг.
Команда розробників DeSo стверджує, що мережа здатна обробляти 80 постів на секунду для чотиримільйонної бази користувачів, порівняно з 6000 постів на секунду в Twitter для 300 мільйонів користувачів. Така продуктивність досягається просто за рахунок збільшення розміру блоку. Однак вони також можуть покладатися на інші методи, такі як деформаційна синхронізація і шардинг, щоб ще більше збільшити пропускну здатність.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Еволюція ігрової індустрії та кіберспорту: як блокчейн змінює геймінг уже сьогодні
По-друге, це стала економічна модель.
Мабуть, найскладніша частина DeFi і похідних бізнес-моделей — це створення економічних проєктів, які витримують стрес і непередбачувані сценарії. Чи то GameFi, чи то SocialFi, є багато платформ, які обіцяють дуже високі стимули для своїх учасників. Однак ці стимули поки що виявилися короткостроковими «хаками для зростання».
Більшість переваг, які пропонує SocialFi, все ще експериментально перевіряються в невеликих масштабах. Ці моделі повинні пройти стрес-тестування через кілька ринкових циклів і подій «чорного лебедя», перш ніж вони зможуть стати мейнстрімом.
Наприклад, якщо ви інвестуєте в соціальний токен інфлюенсера, щоб мати змогу взаємодіяти з його публікаціями, ви наражаєтесь на ризик того, що він опублікує щось шкідливе. Один шкідливий допис може дуже швидко призвести до знецінення соціального токена і створити каскад втрат для учасників системи.
На платформі соціальних мереж, де інфлюенсери діють як в ехо-камері, спіралеподібні втрати однієї ключової мікроекономіки можуть легко призвести до ефекту зараження всієї системи.
Майбутнє SocialFi
Лише час покаже, чи приймуть існуючі канали соціальних мереж більш децентралізовані додатки, але майбутнє виглядає багатообіцяючим, оскільки багато користувачів високо оцінили світ Web3.
Додатки SocialFi у всьому цифровому світі можуть зміцнити соціальні мережі. Децентралізована мережа надасть користувачам більш безпечний спосіб заробляти, купувати і продавати за допомогою NFT. Це допоможе бізнесу і спільнотам працювати разом і допомагати один одному.
Що чекає на SocialFi в майбутньому? Очікується, що вона зростатиме, оскільки вона приваблює творців контенту і повертає владу в руки користувачів, які можуть отримувати прибуток безпосередньо від своєї активності в соціальних мережах, коментуючи і ставлячи лайки, і не повинні турбуватися про те, що їхня приватність буде порушена або їхній прибуток буде відібраний.
Таким чином, майбутнє соціальних мереж поступово зміниться. З такою великою кількістю переваг SocialFi, схоже, залишиться тут і створить кращий спосіб налагодження зв’язків для всього світу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Nissan зареєстрував чотири бренди для торгівлі у сегменті Web3
Українська криптобіржа, Мессі та Гвінет Пелтроу: хто прокладає світу дорогу в WEB3 — підсумки тижня
За матеріалами cointelegraph.com, eastmojo.com, blockchain-council.org, medium.com, systango.com, blog.mexc.com.