Попри серйозні економічні проблеми в світі, Web3 продовжує стрімко розвиватись і, за словами експертів, 2023 рік не стане виключенням
2022 рік завершився криптозимою, яка посилилася крахом централізованої криптобіржі FTX та арештом її засновника та екс-керівника Сема Бенкмана-Фріда (він же SBF) за шахрайство. Це послідувало за іншими важливими подіями на початку року: фіаско Terra (Luna), яка втратила свою вартість, банкрутство Voyager і Celsius, а також ризик зараження, який поширився на весь крипторинок. Всі ці події змусили людей засумніватися в цінності технології блокчейн, Web3 та економічних кейсах використання криптовалют та їх перевагах.
Але ми повинні розрізняти криптовалюту як клас активів, що торгується на торговому майданчику, такому як FTX, і технологію — блокчейн і Web3. Ці два поняття є окремими і їх не слід плутати. Торгівля, особливо в криптовалютному просторі, в основному базується на спекуляціях, ажіотажі та впливових особах, а не на перевагах або вартості.
Технологія, з іншого боку, полягає у створенні додатків та впровадженні їх для цінних бізнес-кейсів, які можуть принести користь світовій економіці та суспільству. Розвиток блокчейн і Web3-додатків у всіх галузях промисловості все ще триває і є потужним!
Ця крипто-зима може бути більш корисною для Web3, ніж багато хто думає. Ми побачимо більш здорову екосистему завдяки очищенню від проєктів, що займаються зароблянням грошей, які підтримуються лише хайпом. Після того, як цей шум буде відсіяний, настане час для будівельників, які глибоко розуміють систему і прагнуть створити кращу інфраструктуру, щоб залишити свій слід і бути поміченими.
2023 рік може принести більш широке впровадження Web3, оскільки багато хто почне усвідомлювати, що він має багато переваг перед традиційними системами. Давайте подивимося на тенденції, яких слід очікувати в 2023 році і далі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке Web3: Просте пояснення з прикладами
Регулювання наближається
Законодавці та регулятори в усьому світі зосередилися на крипторинку, намагаючись встановити правила, які, сподіваємося, допоможуть запобігти майбутнім катастрофам, таким як FTX. Але законодавці і регулятори повинні бути обережними у своєму підході, щоб не задушити інновації Web3. Якщо вони зрозуміють різницю між криптовалютою як класом активів, який торгується на централізованій торговій платформі, і інноваціями, які використовують технологію Web3, і будуть дотримуватися захисту інвесторів, створюючи при цьому сприятливе середовище для розробки додатків Web3, тоді ми можемо очікувати сприятливого законодавчого середовища як для інвесторів, так і для розробників.
Ми вже почали бачити сприятливий для Web3 підхід у 2022 році. У США такі штати, як Вайомінг, Каліфорнія, Флорида, Техас і Колорадо, використовуючи свої повноваження, розробили і прийняли власне законодавство, щоб позиціонувати себе як «Web3-friendly» зони. Ідея полягає в тому, що в обмін на прийняття регулювання та нагляду, підприємства, що займаються діяльністю у сфері Web3, отримають сприятливий режим та спеціальні податкові умови. Колорадо також став першим штатом, який почав приймати криптовалюту в якості оплати податків і державних зборів.
За межами США Дубай продемонстрував, що він прагне стати суспільством, дружнім до Web3. Емірати створили економічні програми, покликані залучити компанії, що займаються роботою в сфері Web3, для створення операцій на його території, а також просуває себе як природний дім для інновацій в області штучного інтелекту, хмарних обчислень і метапростору — всіх нових технологій, пов’язаних з розробками в Web3.
У 2023 році (і далі), ймовірно, інші країни та штати США будуть позиціонувати себе як середовище, дружнє до Web3.
Децентралізовані метавіртуальні та імерсивні технології
Децентралізація:
Децентралізовані віртуальні простори є основною частиною того, що Web3 прагне досягти в найближчі роки. Метапростір, побудований з використанням децентралізованої технології блокчейн, забезпечує унікальне відчуття спільноти, де динаміка влади змінюється на протилежну — замість того, щоб централізована організація контролювала і отримувала вигоду від зростання спільноти, децентралізована система дозволяє користувачам контролювати свій власний контент.
У децентралізованому метапросторі ідея спільного використання переваг є більш помітною, оскільки ієрархічна система замінюється плоскою структурою. Це дозволяє користувачеві взяти під контроль свої активи, в основному свої дані і заробіток.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Binance виділила $1 млрд для фонду відновлення Web3-індустрії
Занурення:
Web3 дозволяє людям працювати разом, поєднуючи фізичний і віртуальний простори. Для цього бренди використовують розширену реальність (XR) і метапростір. Такі інтерактивні простори також позитивно впливають на економічну діяльність. Імерсивні технології мають великий вплив на те, як взаємодіють бренди та клієнти, що призводить до реального збільшення залученості. Крім того, вони використовують переваги даних в режимі реального часу, щоб пропонувати клієнтам високоспеціалізовані послуги та продукти, підвищуючи їх задоволеність.
Віртуальна реальність (VR) вимагає інтенсивних розробок в області апаратного забезпечення, і вона може не здатися життєздатним додатком найближчим часом. Доповнена реальність (AR) може бути більш практичним і поширеним рішенням, принаймні до тих пір, поки розвиток VR не досягне значних успіхів.
Одним з останніх прикладів використання доповненої реальності є виступ віртуального гурту Gorillaz 17 та 18 грудня, коли вони перетворили Таймс-сквер та цирк Пікаділлі на живі сцени для своїх новаторських виступів. Ми побачимо більше застосувань доповненої реальності не лише в музичній індустрії, але й у всіх галузях.
Децентралізована соціальна мережа
Однією з цілей руху Web3 є створення децентралізованої соціальної мережі. Соціальні медіа Web3 відкривають різноманітні канали для інфлюенсерів та брендів для зв’язку зі своїми клієнтами. Це посилює взаємодію з їхніми шанувальниками, тим самим сприяючи їхньому прибутку. Децентралізовані платформи соціальних мереж також надають творцям кращі системи монетизації за допомогою NFT для справедливого ціноутворення.
Оскільки децентралізовані соціальні мережі не контролюються конкретною організацією, а управляються спільнотою, користувачі Web3 матимуть контроль над тим, що можна або не можна говорити/публікувати на цих платформах. Цього можна досягти шляхом створення децентралізованої автономної організації (DAO).
Прикладами таких соціальних мереж Web3, що знаходяться в стадії розробки, є: BlueSky, Steem, Decha і Crew, і ми, ймовірно, побачимо інші в найближчі роки.
Децентралізована ідентичність
Наша ідентичність вже живе в цифровій формі, але нам не вистачає конфіденційності та безпеки, необхідних для її захисту.
Web3 пропонує окремим користувачам власні цифрові гаманці, які слугують окремими ідентифікаторами на відміну від віртуальних ідентифікаторів у Web2. Це забезпечує простіший та зручніший спосіб входу та виходу з веб-додатків. Це також дозволяє користувачеві визначати, яку інформацію розкривати і з ким при використанні платформ Web3.
Децентралізований ідентифікаційний простір все ще перебуває в зародковому стані. Однак з розвитком аватарів у вигляді NFT, які служать цифровими ідентифікаторами користувачів у віртуальних просторах, токенів Soulbound, блокчейну, біометрії та пов’язаних з ними передових технологій, децентралізована ідентичність незабаром досягне масовості в екосистемі Web3, що розвивається, в найближчі роки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Nike запускає Web3-платформу під назвою .Swoosh
Технологія доведення з нульовим знанням (Zero-Knowledge (ZK) Proof)
Методи ZK дозволяють одній стороні довести, що вона володіє певними даними, не розкриваючи ніякої інформації про них. Це забезпечує більшу конфіденційність і безпеку при використанні технології блокчейн і буде мати особливе значення при використанні з децентралізованою ідентифікацією.
У 2022 році ZK набув популярності завдяки ZK-Rollups, ставши домінуючим інструментом для масштабування Ethereum. У 2023 році буде відкрито набагато ширший набір варіантів використання завдяки прийняттю наборів для розробки програмного забезпечення, які дозволять програмувати смарт-контракти ZK в додатки, що виконуються поза ланцюжком (тобто поза блокчейном), з перевіркою і розрахунками в ланцюжку.
Виконання поза ланцюжком відкриває цілий новий світ для конфіденційності, верифікації та ефективності даних. Це дозволить подолати розрив між Web2 і Web3 і дасть можливість використовувати нові способи ідентифікації особи, соціальні мережі, голосування і дотримання вимог в регульованих галузях.
Децентралізовані фінанси (DeFi)
Система Web3 замінює традиційні фінансові системи і працює через децентралізовані фінанси або DeFi. Цей одноранговий метод дозволяє користувачам здійснювати транзакції за допомогою смарт-контрактів без посередників, таких як банки або брокери, і таким чином значно знижує вартість транзакцій до майже нульової.
DeFi дозволяє використовувати однорангові додатки для всіх видів фінансових операцій, таких як кредитування, запозичення або стейкінг, що витісняє традиційні інвестиційні інструменти. Ринок NFT також стимулює розвиток рішень DeFi через зростаючий інтерес до NFT серед розробників і шанувальників.
Крім того, DeFi забезпечує виключно безпечний обмін і миттєві транскордонні платежі. Ці досягнення в поєднанні з поточними досягненнями в області блокчейнів дозволять підвищити кваліфікацію фінансових бірж.
Слід пам’ятати, що DeFi не має нічого спільного з нещодавніми банкрутствами, які ми бачили з FTX, Celsius, Voyager та іншими. Ці компанії є централізованими, і не є частиною екосистеми Web3. Хоча деякі з них використовували децентралізовані протоколи, це не було причиною їх краху. Замість цього, ці компанії зазнали провалу, тому що вони перевищили кредитне плече і взяли на себе надмірний ризик — по суті, саме жадібність призвела до їх падіння, а не технологія.
Terra (Luna) дійсно є DeFi, але вона не є репрезентативною для більшості додатків, що створюються та розробляються. У зв’язку з подіями 2022 року, розробники DeFi замислюються над створенням додатків, які є економічно стійкими та безпечними.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З Марка Цукерберга зробили лиходія в новій Web3-грі «Кроляча нора»
Більш екологічний Web3
У зв’язку з тим, що штат Нью-Йорк ввів 2-річну заборону на операції з видобутку криптовалют, а інші країни висловлюють занепокоєння з приводу стану навколишнього середовища, навіть найбільш захоплені прихильники Web3 змушені визнати, що технологія має проблеми, коли справа доходить до сталого розвитку.
Існують узгоджені зусилля, спрямовані на зменшення кількості використовуваної енергії при збереженні корисності блокчейну і пов’язаних з ними технологій Web3. Зокрема, мережа Ethereum успішно завершила перехід від алгоритму proof-of-work до proof-of-stake, що призвело до скорочення загальної кількості енергії, яка використовується в мережі, на 98%.
У 2023 році можна очікувати збільшення зусиль, які будуть докладені до використання технології для досягнення «зелених» цілей. Всесвітній економічний форум підкреслив потенціал, який має ця технологія, щоб дозволити організаціям координувати і створювати спільні технології, призначені для прискорення пом’якшення наслідків зміни клімату.
Один з напрямків, який зараз досліджується, відомий як «регенеративне фінансування» (ReFi). ReFi фокусується на створенні систем, які відновлюють і зберігають фізичні ресурси та пом’якшують наслідки викидів вуглецю. Тому очікується, що він відіграватиме важливу роль в інноваціях Web3 та проєктах, які прагнуть досягти позитивного впливу на навколишнє середовище.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Binance запускає Oracle Network для підтримки екосистеми BNB та Web3 Chain
Solana представила Saga – орієнтований на web3 смартфон з криптогаманцем
Ledger запускає NFT-маркетплейс та сервіси Web3
За матеріалами nasdaq.com