close-btn

Небезпека чи можливості: як штучний інтелект змінює світ

ХХІ сторіччя – це епоха інновацій, час, коли штучний інтелект набуває сили і потужності та інтегрується у повсякденне життя людини: у медицину, промисловість, оборонну галузь, науку

Штучний інтелект

Штучний інтелект вміє робити надзвичайні речі Фото: https://24tv.ua/

Протягом останніх кількох років штучний інтелект (ШІ) здійснив величезний стрибок вперед у контексті розвитку та збагачення новими функціями. Тепер ШІ – це не забавка заради розваги, а багатий функціонал для автоматизації різноманітних процесів суспільства – від перетворення думок на текст до пошуку злочинців. Чи є межі вдосконаленню штучного інтелекту? Яким чином він вміє «мислити», і як його контролювати? Хто може гарантувати людству захист від повстання розумних машин? У царині розвитку штучного інтелекту існує справді багато питань без відповідей. Так само багато існує і можливостей, які дають нам розумні машини.

Далі розповідаємо про те, як штучний інтелект допомагає людству, як робить процес дослідження, пошуку, аналізу якіснішими, ефективнішими, повнішими та оперативнішими. 

Розумні машини та класичне мистецтво

Штучний інтелект, або як його по-іншому називають artificial intelligence, здатен робити по-справжньому багато без залучення людей. Йому потрібні тільки максимальний обсяг інформації, доступ до баз даних та мінімальний контроль з боку людини. За таких умов він сам може, приміром, придумувати сюжети картин і малювати їх.  

Один з по-справжньому класних результатів ШІ у зображувальному мистецтві став відомим зовсім нещодавно. Картина під назвою «Просторовий театр опери» посіла перше місце у категорії цифрових картин на конкурсі витончених мистецтв у Колорадо. Її представив юзер кросплатформної соцмережі Discord під ніком Sincarnate. 

Штучний інтелект малюнок

ШІ “намалював” картину, гідну визнання Фото: https://itc.ua/

Насправді ж Sincarnate – тобто Джейсон Аллен, президент компанії-розробника ігор Incarnate Games – не є справжнім автором картини. Зображення у стилі бароко створив штучний інтелект під назвою Midjourney, використовуючи мінімальні підказки Аллена. Чоловік протягом кількох тижнів лише налаштовував нейромережі. Далі з-поміж її творінь він обрав три найкращих роботи та роздрукував їх на полотні. Разом з тим жодних виправлень безпосередньо у картинах Джейсон не робив. 

При цьому картина «Просторовий театр опери» справляє враження такої, що написана людиною фарбами на полотні. Люди стоять на сцені та у залі і дивляться через округлий ілюмінатор на гори та дерева, залиті сліпучим сонячним промінням.

Здавалося б – це прорив у розвитку штучного інтелекту. Однак не все так просто. Існують філософські та етичні питання з цього приводу. Приміром, сучасних митців цікавить – чи свідчить створення цифрових картин про відмирання професії та знецінення майстерності художників. Користувачі Twitter припустили, що перемога картини, намальованої нейромережею за мінімальної участі Аллена, – це перший крок до наближення вимирання творчих професій. Художники бідкаються – якщо творчі професії не захищені від машин та конкуренції з боку їхнього інтелекту, значить, і професіонали з високою кваліфікацією можуть стати нікому не потрібними вже зовсім скоро. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Штучний інтелект викорінюватиме токсичність в онлайн-іграх

Барокова картина є далеко не першою успішною роботою ШІ у зображувальному мистецтві. Відомо, що свого часу ще одна картина «пензлика» нейромережі здобула неабияку славу та була продана на всесвітньо відомому аукціоні Christie’s за понад 432 тис дол.

Картина під назвою «Портрет Едмона Беламі» з серії полотен «Родина Беламі» стала першою мистецькою роботою, створеною штучним інтелектом, яку продав аукціонний дім за свою історію. До речі, всю серію картин створив ШІ, котрий попередньо вивчив 15 тисяч портретів XIV–XX століть і таким чином «навчився» малювати.

Крім малювання картин, штучний інтелект вміє також генерувати картинки у соцмережі TikTok. Менше місяця тому розробники додали на платформу ефект під назвою «зелений екран на основі штучного інтелекту». З його допомогою юзери можуть вводити текстовий запит, а штучний інтелект зрозуміє його та згенерує картинку. Далі такі зображення можна використовувати як тло для відеороликів.

Штучний інтелект

Нейромережа малює малюнки за текстовим описом Фото: https://tech.liga.net/

Поки що ШІ у TikTok створює не конкретні, а більш абстрактні малюнки. Проте і це уже великий прорив для високих технологій та взаємодії машини з користувачами. До речі, штучний інтелект у TikTok розуміє і українську мову.

Варто зазначити, що новітній етап розвитку та розробки штучного інтелекту, який би перетворював текст у зображення, розпочався у 2021 році з появою нейронної мережі DALL-E. Вона була створена для генерування зображень високої якості на основі текстових описань англійською мовою. Швидке – менше ніж за два роки – удосконалення розробок та інтеграція у шалено популярні соціальні мережі зробила «зелений екран на основі штучного інтелекту» дуже відомим. 

Цікаво, що інженери Google Brain  кілька місяців тому також представили нейромережу Imagen, яка вміє створювати картини і фотографічні зображення з масиву тексту, і за їх переконаннями, є кращою за DALL-E 2. Нейромережа спершу робить картинку розміром 64х64 пікселів, а далі додає деталі та підвищує її розширення до 256х256 та 1024х1024 точок.

Розробники повідомили, що контент, створений інтелектом Imagen, не можна назвати повністю етичним, адже нейромережа кодує соціальні упередження та стереотипи стосовно людей з різним кольором шкіри. Річ у тім, що система брала набори даних з інтернету без попередньої перевірки їх живою людиною. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи здатний штучний інтелект Google LaMDA до мислення? І чи небезпечний він?

Штучний інтелект успішно розшукує «злочинців»

Крім розваг та цікавинок штучний інтелект здатний на серйозні масштабні проєкти. Чого вартує хоча б французький кейс пошуку тих, хто ухиляється від закону. 

У Франції штучний інтелект навчився виявляти нелегальні басейни і таким чином поповнив бюджет на немалу суму. ШІ знайшов понад 20 тисяч незадекларованих басейнів, після чого їхні власники сплатили до кошторису країни більше 10 мільйонів євро. Звідки ж взялися гроші? 

Штучний інтелект

ШІ знайшов нелегальні басейни Фото: https://www.unian.ua/

Справа у тому, що французи платять податок на нерухоме майно залежно від його орендної вартості. Тож типовий басейн площею 30 квадратних метрів буде коштувати власникові 200 євро на рік у вигляді податку. Однак не всі громадяни є добросовісними платниками, і дехто спробував приховати від влади факт наявності басейнів на своїх приватних ділянках. Проте якщо людину обманути можна, то штучний інтелект – ні. Він опрацював супутникові знімки та звірив їх з базою даних земельного кадастру. Як результат – знайшов «ухилянтів» від оподаткування. 

Незважаючи на доволі високу точність пошуку, іноді ШІ все ж не міг «розгледіти» басейн за кущами або помилявся, «думаючи», що сонячні батареї – це басейни. В цілому гарні результати спонукали французьку владу розширити проєкт за участі ШІ – тепер він вчитиметься виявляти різні типи незаконних будівель: внутрішні дворики, альтанки, гаражі. 

Штучний інтелект читає думки

Компанія Meta, що славиться своїми розробками у галузі програмування та штучного інтелекту, навчила нейромережу перетворювати думки на текст. Фактично це є справжнісіньким читанням думок. ШІ вміє перетворювати мозкову активність людини у текст, використовуючи чотири набори даних ЕЕГ (Електроенцефалографія) і МЕГ (Магнітна енцефалографія) з відкритим кодом. 

Штучний інтелект

Нейромережа навчилася перетворювати думки на текст Фото: https://www.computermagazine.it/

Щоб мати базу для роботи artificial intelligence, фахівці Meta використали 150 годин аудіозаписів 169 людей, котрі слухали аудіокниги та речення англійською і голландською мовами. Записи ввели у «розум» ШІ, і він почав вчитися декодувати мозкову активність під час слухання. Це дозволило нейросистемі «зрозуміти» механізм перетворення тексту на думку і навчитися робити навпаки. 

Розробники кажуть, що штучний інтелект розпізнає 73% із 793 найпоширеніших слів. Це доволі високий показник, а відтак – корисна технологія. Майже 70 мільйонів людей у світі мають черепно-мозкові травми, і як наслідок – не можуть говорити, рухати руками або показувати на пальцях. Тож технологія декодування мови з мозку від Meta могла б неабияк полегшити їм життя. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Штучний Інтелект — найкращий маркетинговий підхід до міленіалів

Штучний інтелект знає, яким буде апокаліпсис на Землі

Цікава річ – поширенням штучного інтелекту та його користю для людини захоплюються не всі вчені та розробники. Деякі вважають, що ШІ здатен на нищівні необоротні процеси для людства. Так, ексгендиректор Google Ерік Шмідт певен, що нейромережа «гірша за ядерну зброю», і людям необхідно скрупульозно регулювати її використання. Навряд чи ШІ у тому вигляді, у якому він існує зараз, здатен зробити щось гірше, ніж ядерні боєголовки. А от спрогнозувати становище людей перед кінцем світу і навіть спровокувати ядерний апокаліпсис може.

Нещодавно комп’ютерна програма DALL-E 2, яка генерує зображення на основі штучного інтелекту, показала, якими будуть останні селфі на Землі. Системі вдалося згенерувати доволі чіткі зображення за описами користувачів. Варто визнати, що оптимістичного у цих фотографіях мало – вони схожі на кадри науково-фантастичного кіно з вибухами, розрухою і панікою внаслідок вибуху ядерної бомби. 

Штучний інтелект

Останнє селфі на планеті за версією штучного інтелекту Фото: https://www.5.ua/

ШІ показав зображення людей, котрі мають дещо видозмінені обличчя, подовжені пальці та незвичайно великі очі на тлі масштабних вибухів. Це – «селфі кінця світу», як його «бачить» і «розуміє» штучний інтелект. 

Штучний інтелект

Нейромережа згенерувала такі світлини Фото: https://thesaxon.org/

Цікаво, що кілька днів тому в американському виданні The Washington Post з’явилася тривожна стаття на схожу тему. Філософ та історик Еміль Торрес пише, що до ядерної війни випадково можуть призвести дії штучного інтелекту. 

Науковець зазначає, що «когнітивні архітектури штучного надінтелекту можуть кардинально відрізнятися від наших, і через це є найбільш непередбачуваною річчю у світі». На думку історика, зараз люди не можуть передбачити навіть кроки алгоритма під час дитячою гри, і вже точно не можуть знати, що захоче зробити машина, що вміє вирішувати надскладні задачі.

А що як людство запрограмує ШІ на мир у всьому світі, а той запустить кожну ядерну боєголовку на планеті, адже подумає: якщо не буде людей, то війн також не буде, – розмірковує Еміль Торрес…

Штучний інтелект в Україні фіксує пошкодження через війну

Команда українського маркетплейсу нейронних мереж NeuroMarket створила проєкт UADamage, який вміє аналізувати пошкодження, завдані російськими окупантами в українських містах. Система зі штучним інтелектом аналізує пошкодження різного рівня інфраструктури в містах України та фіксує руйнування на спеціальній карті. 

Штучний інтелект

Пошкодження Маріуполя Фото: https://dev.ua/

Проєкт UADamage обробляє супутникові фотографії за допомогою конвеєра нейронних мереж, який досліджує рівень пошкоджень кожної будівлі, порівнюючи сучасні знімки з довоєнними. Після цього проводиться класифікація пошкоджень за критеріями: а) обʼєкти без видимих пошкоджень; б) обʼєкти, які зазнали незначних пошкоджень; в) обʼєкти, що мають великі пошкодження; г) повністю знищені обʼєкти.

Система настільки вправна, що проаналізує територію міста площею 50 квадратних кілометрів всього за кілька хвилин.

Що ще неймовірного може робити штучний інтелект

Місяць тому у медіапросторі з’явилася новина – штучний інтелект відкрив закони фізики, здивувавши вчених настільки, що вони не змогли пояснити результат. Справа ось у чому. Науковці з Колумбійської школи інженерії «продемонстрували» штучному інтелекту відео з лампами та надувними повітряними танцюристами і отримали кілька десятків фізичних змінних. Поки вчені не можуть до кінця зрозуміти ці змінні, адже логіка розуміння та пояснення штучного інтелекту відрізняється від такої у людей. 

Крім того, щоб розуміти, про що говорять тварини, американські дослідники створили нейромережу, яка розпізнає мову котів. Вчені, котрі працюють над проєктом Earth Species Project, використали датчики запису звуків, які відтворюються тваринами, і проаналізували їх.

Науковці дійшли висновку, що тварини використовують однотипні мовні фігури, котрі можуть бути «словами». Штучний інтелект представив звуки у формі точок і відрізків між ними, а довжина і напрямок відрізків продемонструвала зв’язки між звуками тварин. Під час декодування вчені зрозуміли, що семантичні зв’язки у тварин ідентичні – у «мовах» різних видів тварин існують позначення однакових явищ, як і у людських мовах.

Тим часом винахідник Ілон Маск певен, що штучний інтелект є фундаментальним ризиком для існування людської цивілізації і може бути небезпечнішим, ніж ядерна зброя. Він неабияк стурбований небезпекою, яку може нести людству ШІ, тому закликає впровадити регулятивні норми для його використання.

А кілька місяців тому корпорація Google звільнила свого інженера Блейка Леймона, котрий стверджував, що знайшов ознаки свідомості у штучного інтелекту LaMDA. Спершу техногігант відсторонив чоловіка від роботи, пізніше відправив у відпустку і от нещодавно остаточно звільнив. Відомо, що Леймон відстежував поведінку LaMDA протягом року та помітив, що система усвідомлювала себе як самостійну особистість і міркувала про власні права. Леймон спробував розповісти це керівництву, але отримав відсторонення, відпустку та розрахунок. І хоча у корпорації стверджують, що не виявили підтверджень слів Леймона, хтозна, на що насправді здатен штучний надінтелект.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Штучний інтелект допоможе Apple стежити за смартфонами користувачів: поки що в цілях безпеки

Австралійські вчені об’єднали штучний інтелект з квантовою технологією: що вийшло?

Які навички для роботи зі Штучним інтелектом будуть найбільш затребувані в Україні

google news