Станом на третю декаду січня 2023 року уряд України продовжує роботу над врегулюванням державної політики щодо виплат компенсацій українцям за зруйноване окупантами житло. Зокрема, Мінвідновлення підтримало законопроєкт №7198
«Понад 2,4 мільйонів українців мешкають у пошкодженому чи зруйнованому житлі, станом на осінь 2022. Через Дію заявки на компенсацію залишили вже понад 316 тисяч українців. І це далеко неповний список постраждалих, який щодня поповнюється», — зазначають у Мінвідновлення.
Це дуже серйозна проблема, яка потребує чіткої державної політики.
«В такому чутливому питанні ми не можемо обмежуватись тимчасовими рішеннями. Одним з інструментів регуляції питання компенсації за зруйноване житло покликаний законопроєкт №7198, який наразі знаходиться на розгляді Верховної Ради», — додають у міністерстві.
Зокрема, у законопроєкті вказано, хто, коли і як зможе отримати компенсацію. Але при цьому, зазначають у Мінвідновлення, один лиш №7198 не може закрити всі питання відносно механізму компенсацій та джерел фінансування. Він як каркас, фундамент, який послугує для подальшої розробки комплексу підзаконних актів.
«Розраховуємо на підтримку народних депутатів та експертної громадськості в цьому процесі» — прокоментував Олександр Кубраков, Віце-прем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.
Він окреслив, ще одну важливу річ — законопроєктом передбачена децентралізація владних повноважень в питанні компенсацій, а також прописані основні механізми їх використання для отримання постраждалими нового житла.
Наразі Міністерство відновлення вже почало готувати необхідні підзаконні акти для імплементації законопроєкту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Нацбанку озвучили тривожну статистику щодо проблемних позик у період війни
Хто зможе отримати компенсацію, кому нададуть пріоритетне право, і хто отримає відмову
Отримувачами компенсації можуть бути:
- власники квартир, інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;
- замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків (фізичні особи);
- фіз. особи, які здійснили інвестування/фінансування будівництва;
- члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
- спадкоємці вищевказаних осіб.
Пріоритетне право належить:
- учасникам бойових дій (УБД), особам з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих ветеранів війни;
- особи, які мобілізовані та яким не встановлено статус УБД;
- багатодітні сім’ї;
- особи з інвалідністю I та II груп;
- спадкоємці вищевказаних осіб.
Хто не зможе претендувати на компенсацію:
- особи, до яких застосовано санкції згідно із Законом України «Про санкції»;
- особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України;
- спадкоємці вищевказаних осіб.
Види компенсацій та рішення щодо їх надання
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як побороти економічні наслідки війни — РФС та НБУ назвали головні напрямки роботи
Як отримати компенсацію за знищене майно
За чиї гроші українцям відновлюватимуть пошкоджене окупантами житло та чи потрібно віддавати кредити за знищені квартири/будинки?
За словами Дениса Шмигаля, голови Кабміну, станом на початок 2023 року на спеціальному рахунку уряду знаходиться вже 17 млрд грн. Їх планується направити на фінансування програм з відновлення та санації постраждалих під час війни об’єктів нерухомості. Загалом цього року на ліквідацію наслідків війни виділять 35 млрд грн.
Він зазначив, що значну частину робіт із відновлення житла буде реалізовано за гроші російських банків. Про механізми «відчуження» коштів у банків країни-агресора голова уряду не повідомив.
Що стосується кредитів на житло та автомобілі, що були зруйновані, їх повертати не потрібно, про що повідомив голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев.
У ході планового засідання парламенту 1 грудня минулого року нардепами було ухвалено у другому читанні законопроєкт №7441-1 про заморожування або списання кредитів за знищені автомобілі та зруйноване внаслідок бойових дій житло.
«Про прощення кредиту ми говоримо у тих випадках, коли зруйноване єдине житло позичальника або його єдиний автомобіль. До того ж кредитор має право на отримання від держави компенсації втрат (збитків), понесених внаслідок анулювання зобов’язання за договором про споживчий кредит», — заявив парламентарію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Позики під час війни: Українці оформили втричі більше мікрокредитів, ніж на початку року
Пільгова іпотека: хто і як може отримати
Ще восени минулого року стало відомо, що деякі категорії українців отримають можливість брати іпотеки за зниженою ставкою — 3% річних, терміном до 20 років. Перший внесок — 20% від вартості оселі.
Скористатись пропозицією пільгової державної іпотеки можуть наступні категорії громадян (відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів №856 від 2 серпня 2022 року):
- військові (зокрема, ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ГУ розвідки Міноборони, Нацгвардії, Держприкордонслужби тощо);
- працівники медичної сфери (лише фахівці та професіонали);
- педагогічні працівники закладів освіти;
- наукові (науково-педагогічні) працівники закладів освіти та наукових установ;
- ветерани війни та члени їх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, визначені статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- внутрішньо переміщені особи;
- інші громадяни України, які не мають власної житлової нерухомості або у власності яких менше ніж 52,5 кв. метра для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр — на кожного наступного члена сім’ї.
Детальніше про те, як отримати пільгову іпотеку та дізнатись, кому відмовлять в наданні послуги, читайте у матеріалі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Наскільки впали продажі квартир у Києві під час війни: дані експертів
Грошова допомога для дітей-сиріт війни: хто має право і як оформити
Порядок звільнення під час війни: пояснення чинних законодавчих нормативів