close-btn

Як найпотужніший банк США JPMorgan потрапив у судову тяганину з фінтех-стартапом Frank

Молодий перспективний фінтех-стартап Frank або зумів обхитрити найбільшого за розмірами активів банківський холдинг США JPMorgan, або останній вирішив у незвичний спосіб нажити собі проблем. Огляд резонансної справи

JPMorgan Chase & Frank

JPMorgan Chase & Frank

JPMorgan Chase в четвер закрив веб-сайт платформи фінансової допомоги коледжам Frank, яку він купив за $175 млн. Він заявив, що засновниця компанії створила майже 4 мільйони фальшивих облікових записів клієнтів. Але дійсного резонансу справі додала власниця стартапу 30 річна Чарлі Джевіс (Charlie Javice), яка подала зустрічний позов до суду на JPMorgan.

«Frank більше не доступний, — йдеться на сайті. — Щоб подати безкоштовну заявку на отримання федеральної студентської допомоги (FAFSA), відвідайте StudentAid.gov».

Найбільший банк країни придбав Frank у вересні 2021 року, щоб допомогти йому поглибити відносини зі студентами коледжів, ключовою демографічною групою, повідомив тоді виданню CNBC керівник JPMorgan Chase.

Банк тоді рекламував угоду як таку, що дає йому «найбільш швидкозростаючу платформу фінансового планування для коледжів», якою користуються понад 5 мільйонів студентів в 6 000 установах. В рамках договору засновниця стартапу Чарлі Джевіс отримала місце серед директорів нью-йоркського банку.

Але все сталося далеко не так, як на це розраховував банк. Після успішного закриття угоди JPMorgan заявив, що дізнався правду після розсилки маркетингових електронних листів 400 000 клієнтів Frank. «Близько 70% цих повідомлень повернулися назад, а прочитано було всього 1%», — заявив банк в позові, поданому в минулому місяці до федерального суду.

У свою чергу Джевіс подала зустрічний позов на банк, звинувачуючи його в тому, що минулої весни той «провів серію безпідставних розслідувань її поведінки та сфабрикував причину для розірвання ділових відносин, щоб не виплачувати мільйони доларів зароблених коштів».

Варто зазначити, що Frank була створена Чарлі Джевіс у 2016 році. Фінтех-стартап пропонував програму для молодих американців, які шукали можливості отримати кредити на навчання. Програма допомагала їм із написанням і вдосконаленням заявки на отримання фінансів.

Амбітна мета Чарлі заключалась у створенні «Amazon для вищої освіти». Але тепер вона виступає в ролі людини, яка зуміла обдурити мільярдера Марка Рована, провідного інвестора Frank, та венчурні фірми Aleph, Chegg, Reach Capital, Gingerbread Capital і SWAT Equity Partners.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: JPMorgan офіційно реєструє торгову марку криптовалютного гаманця

JPMorgan Фото: wkzo.com

Створення фейкових студентів

Джевіс, яка звернулася до JPMorgan в середині 2021 року з приводу потенційного продажу, збрехала банку про масштаби свого стартапу, стверджує банк. В позові зазначено, що перед купівлею фінтех-стартапу, холдинг намагався перевірити справжність клієнтської бази Frank. Щоб обійти це, гендиректорка молодої компанії створила мільйони фейкових студентів.

«Щоб отримати готівку, Джевіс вирішила брехати, в тому числі про успіх Frank, розмір стартапу і глибину проникнення компанії на ринок, щоб спонукати JPMC придбати молодий фінтех-бренд за 175 мільйонів доларів, — йдеться в повідомленні банку. — Джевіс представляла в документах, розміщених в «кімнаті даних» по придбанню, в матеріалах для пітчингу і за допомогою усних презентацій, що більше 4,25 мільйона студентів створили рахунки Frank».

Замість того, щоб отримати бізнес з 4,25 мільйонами студентів, JPMorgan отримав бізнес з «менш ніж 300 000 клієнтів», йдеться в позові JPMorgan.

Представники холдингу стверджують, що Джевіс спочатку попросила свого інженерного керівника створити фальшиві дані про клієнтів за допомогою алгоритмів. Коли він відмовився, вона знайшла професора інформатики в одному з коледжів Нью-Йорка для створення облікових записів.

Використавши інформацію про людей, які вже почали використовувати Frank, викладачеві інформатики вдалось створити 4,265 млн фейкових акаунтів і підтвердити їх справжність за допомогою стороннього підрядника. За свою роботу він отримав $18 тис., каже JPMC, додаючи до справи скріншоти рахунків професора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Більшість криптовалют використовуються лише для спекуляцій – JPMorgan

JPMorgan

JPMorgan Фото: iinsider.biz

Захист Джевіс

Адвокат Джевіс повідомив The Wall Street Journal, що JPMorgan «сфабрикував» причини для її звільнення наприкінці минулого року, щоб уникнути виплати мільйонів доларів, які їй заборгував. Джевіс подала до суду на банк, заявивши, що він повинен оплатити судові витрати, які вона понесла під час внутрішніх розслідувань.

«Після того, як JPM поспішив придбати бізнес Чарлі, він зрозумів, що не може обійти існуючі закони про конфіденційність студентів, вчинив неправомірні дії, а потім спробував переоформити угоду, — сказав адвокат Алекс Спіро в інтерв’ю виданню. — Чарлі підняла шум, а потім подала до суду».

У власному позові Джевіс зазначає, що JPMC не зміг «використати її знання і можливості Frank для того, щоб привабити молоду аудиторію у банк». Натомість фінустанова вдалася до «погано продуманого бізнес-плану», який спирався на «давніх клієнтів Frank».

«Від самого початку JPMC невдало розпорядився своєю інвестицією, а потім вирішив дати задню, замість того, щоб докласти більше зусиль», — пише у позові Джевіс.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Open Finance як нова ера фінансових відносин: Переваги концепції та її впровадження у світі

Charlie Javice

Charlie Javice Фото: financefwd.com

Передумови та наслідки для JPMC

Як додають деякі експерти, представники банку просто не хотіли бачити небезпеку. Ще у 2020 році представники обох партій у Конгресі висловлювали стурбованість через діяльність Frank і хотіли закрити стартап. Молодій фінтех-компанії закидали підозри в обмані студентів заради збору даних, які потім будуть передані рекламникам за велику суму грошей.

Інший цікавий факт, що ще у 2019 році Джевіс потрапила до списку «30 до 30» за версією Forbes у розділі «Фінанси». В інтервʼю виданню вона заявила, що її компанія допомогла 300 тис. студентів подати заявки на федеральну підтримку. І вже через 2 роки в оголошенні про покупку стартапу банком JPMorgan вона написала, що компанія «обслуговує понад 5 млн студентів понад 6000 коледжів». Дійсно незвичайні темпи зростання.

Незалежно від результату цієї юридичної сутички, це незручний епізод для JPMorgan і його генерального директора Джеймі Даймона (Jamie Dimon). Намагаючись відбитися від конкурентів, що зазіхають, JPMorgan в останні роки почав скуповувати фінтех-компанії, і Даймон неодноразово захищав свої технологічні інвестиції як необхідні, які принесуть хорошу віддачу.

Як найбільший банк США JPMorgan протистоїть конкуренції з боку фінтех-компаній — читайте далі.

Той факт, що молодій засновниці в галузі, відомій хиткими показниками та етикою «підробляй, поки не вийде», вдалося нібито обдурити JPMorgan, ставить під сумнів те, наскільки суворим є процес належної перевірки, яку проводить банк.

В інтерв’ю під час укладання угоди Джевіс дивувалася тому, як далеко вона просунулася всього за кілька років на чолі свого стартапу.

«Сьогодні мій перший день, коли я працюю на когось іншого, — сказала Джевіс в інтерв’ю CNBC. — Я маю на увазі, що все ще відчуваю себе так, ніби, вщипніть мене, невже це дійсно сталося?».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Найбільші банки США готуються до рецесії та масштабного падіння доходів

JPMorgan відкрив у метавсесвіті літературну експозицію

Як еволюціонує ринок фінансових послуг: шлях від Open Banking до Open Finance та Open Data

За матеріалами cnbc.com, forbes.ua.

google news