close-btn

Фінтех-стартапи на мільйон: хто та як виграв гонку за інвесторами

Усталені системи та механізми швидко застарівають, потреба у розробці нових ідей та їх реалізації невпинно зростає. Найбільше це стосується фінтех-галузі, де слова «оптимізація» та «розвиток» є невід’ємною частиною діяльності

Fintech Startups

Fintech Startups Фото: economymiddleeast.com

Розглянемо п’ять успішних фінтех-стартапів, які почали свій шлях від простої ідеї та зуміли залучити багатомільйонні інвестиції.

Заощадження на випадок надзвичайної ситуації

Історія SecureSave — фінтех-стартапу з Кіркланда (штат Вашингтон, США), який працює з компаніями, пропонуючи працівникам ощадні рахунки на випадок надзвичайних ситуацій (ESA), — почалася з одного електронного листа до венчурної студії та інвестора з Сіетла.

Співзасновники Девін Міллер та Бассам Саліба багато років працювали у сфері фінансових технологій у таких компаніях, як TaxAct та Equiom. Але коли пандемія перевернула американську економіку, вони зрозуміли, що їхня ідея стимулювати заощадження працівників є актуальною як ніколи.

Міллер надіслав записку до Pioneer Square Labs у Сіетлі, запитуючи, чи підтримують вони нові компанії, навіть у розпал того, що здавалося «кінцем світу», — розповів він виданню Insider. — Венчурна студія зацікавилася, познайомила Міллера і Салібу з тим, хто стане їхнім третім співзасновником — експерткою з особистих фінансів і письменницею Сьюзі Орман. Так, SecureSave офіційно запустився у вересні 2020 року.

За словами Міллера, бізнес SecureSave ґрунтується на фундаментальній передумові: надто мало американців мають достатньо грошей, заощаджених на випадок надзвичайних ситуацій. Червневе опитування Bankrate показало, що більше половини дорослого населення по всій країні незадоволені рівнем своїх заощаджень на випадок НС, і лише кожен четвертий має більше таких заощаджень, ніж рік тому.

У певному сенсі ощадні рахунки на випадок надзвичайних ситуацій нагадують медичні ощадні рахунки. Ті, хто має ESA, спонсорований роботодавцем, регулярно відраховують кошти зі своєї зарплати на спеціальний рахунок для коштів на випадок НС у межах певних лімітів. Але ці гроші вираховуються після сплати податків, тому вони можуть бути використані в будь-який час без штрафних санкцій (на відміну від пенсійних рахунків) і при необхідності поповнені роботодавцями.

«Роботодавці шукають щось на кшталт срібної кулі, щось просте, що має хороший вплив, дуже вимірюване і не надто складне у виконанні. Це дійсно резонує з працівниками і вирішує дуже чіткі проблеми, пов’язані з кредитами та фінансовим благополуччям», — сказав Міллер.

Нагадаємо, що провідні фінансові установи також намагаються не відставати від стартапів за швидкоплинними змінами в галузі технологій. Наприклад, Deutsche Bank створив власні фінтех-лабораторії, одна з яких, — Blue Water, випустила рішення RPA, яке дозволяє клієнтам управляти автоматизованими звіряннями та робить бізнес-процеси більш економними та ефективними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які інноваційні рішення запроваджують світові фінтех-гіганти: ідеї для українських компаній

Нові підходи в цифровому банкінгу

Споживачі звикають до ідеї банкінгу без відділень. Це тенденція, якою скористалися такі стартапи, як Chime, N26, Varo, (Monobank та Neobank, якщо говорити за Україну). Дещо виділяється на їх фоні стартап HMBradley, який має унікальну бізнес-модель.

«Ми виходили з того, що ми не так часто користуємося своїми дебетовими картками і не думаємо, що клієнти, на яких ми орієнтуємося, роблять це так само, — розповів виданню Insider Зак Брунке, співзасновник і генеральний директор HMBradley. — Значна частина нашої клієнтської бази користується кредитними картками щодня».

Натомість стартап прагне залучити клієнтів зі стабільними депозитами. Як результат, банк пропонує рівні відсоткових ставок залежно від того, скільки клієнт зберігає на своєму прямому депозиті.

Примітно, що рівні ставок залежать від відсотка заощаджень, а не від чистої суми.

«Ми заплатимо вам більше, коли ви збережете більше від того, що надійде, — сказав Брунке. — Ми не хотіли сегментувати клієнтів за розміром їхніх заощаджень. Тому це завжди буде відсоток від доходу. Це було дуже важливо для нас».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Siemens оголошує про випуск першої цифрової облігації на блокчейні

Також своє місце зайняв інший фінтех-стартап — Albert. Він пропонує автоматизовані інструменти для бюджетування та заощаджень, а також керовані інвестиційні портфелі. Компанія прагне диференціювати себе завдяки персоналізованим функціям, таким як можливість для клієнтів надсилати текстові повідомлення фінансовим експертам.

Функції бюджетування та заощаджень на Albert – безкоштовні. Але за більш індивідуальні фінансові поради клієнти платять абонентську плату за моделлю «плати скільки можеш» — від $4 до $14 на місяць.

І зараз Альберт робить ставку на новий інструмент, який об’єднає інструменти для інвестування, заощаджень та бюджетування.

Ознайомитись із найкращими цифровими банками Європи можна в матеріалі.

FinTech

FinTech Фото: sbm.itb.ac.id

Допомога інвесторам вигідно вкладати власний капітал

Цей напрямок розвивається як ніколи стрімко. Пройшли ті часи, коли інвестування було прерогативою багатих. Все більше людей хоче вкладати свої фінансові накопичення у перспективні проєкти або криптовалюту, та отримувати пасивний дохід. Разом із цим з’являються бажаючі допомогти людям в цьому, створюються спеціальні фінтех-платформи, додатки та цілі аналітичні центри. Детальніше читайте в статті.

Один із таких фінтех-стартапів — Vint, який зібрав на стартовому інвестиційному раунді $5 млн на розвиток ідеї — зробити інвестиції у вина та алкогольні напої доступними для всіх, створивши новий клас активів.

«Ринок для інвестування у вина та алкогольні напої є дуже неефективним і значною мірою недоступним, — сказав генеральний директор і співзасновник Vint Нік Кінг. — Але вина та алкогольні напої мають значну історію хороших прибутків і, як правило, зберігають свою вартість, незважаючи на те, що відбувається на ширших фінансових ринках».

Ось чому Нік Кінг разом з Патріком Сандерсом (технічний директор) у червні 2019 року запустили платформу Vint, — щоб дозволити як акредитованим, так і неакредитованим інвесторам купувати акції в колекціях вишуканих вин і спиртних напоїв.

«Ми намагаємося створити клас фінансових активів. Ми не виноробна компанія, ми фінтех-компанія, і це наша місія, — сказав Кінг. — Ви повинні дивитися на вино та алкогольні напої так само, як на акції, облігації та нерухомість, коли справа доходить до створення портфеля».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прогнози ChatGPT щодо України в 2023: економіка, банки, інвестиції, фінтех та криптовалюти

Investment Фото: pixabay.com

Новий спосіб оцінки кредитоспроможності

Курт Лін, засновник програмного інтерфейсу Pinwheel, свого часу був дуже розчарований системою отримання іпотеки. Він згадує, як у дитинстві вони з батьком відвідували банк за банком, та їм постійно відмовляли в отриманні іпотеки через відсутність кредитної історії.

Лін знайшов рішення цієї проблеми через багато років, працюючи разом з Анішем Басу та Кертісом Лі над автоматизованим медичним накопичувальним рахунком. Трійця зрозуміла, що інтеграція даних про заробітну плату, над якою вони працювали, може стати основою продукту, який допоможе кредиторам працювати зі споживачами, що не мають сильної кредитної історії.

Так, у 2018 році Лін, Басу та Лі заснували Pinwheel — програмний інтерфейс, який обмінюється даними про заробітну плату, щоб допомогти як фінтехам, так і традиційним кредиторам обслуговувати споживачів з обмеженою або поганою кредитною історією, які історично мали проблеми з доступом до фінансових продуктів.

Стартап залучив у Серії B $50 млн інвестицій на розвиток свого проєкту.

Нагадаємо, що Klarna запускає нову функцію Money Story, яка надає споживачам корисну інформацію про їхні витратні звички.

Mortgage

Mortgage Фото: creditprofy.com

Інструменти зі штучним інтелектом для виявлення фальшивих відгуків в інтернеті

На таких ринках, як Amazon і eBay, працюють мільйони сторонніх продавців, і їхні алгоритми часто підвищують позиції товарів у пошуку на основі споживчих настроїв, які здебільшого ґрунтуються на відгуках. Але багато сторонніх продавців використовують фальшиві відгуки, часто куплені у клік-ферм, щоб просувати свої товари.

Ось тут і з’являється Fakespot. Це розширення для Chrome, яке попереджає користувачів про продавців, що використовують потенційно фальшиві відгуки для підвищення продажів, і може ідентифікувати шахраїв. Наразі Fakespot сумісний з Amazon, BestBuy, eBay, Sephora, Steam та Walmart.

«Існують рекламні відгуки, написані людьми, і відгуки, створені роботами або фермами відгуків, — розповів засновник і головний виконавчий директор Fakespot Сауд Халіфах (Saoud Khalifah). — Наша система штучного інтелекту створена для виявлення обох категорій з дуже високою точністю».

ШІ Fakespot навчається на основі даних про відгуки, доступних на веб-сайтах маркетплейсів, і використовує обробку природної мови, щоб визначити, чи є відгуки справжніми. Fakespot також звертає увагу на те, чи є кількість позитивних відгуків правдоподібною з огляду на те, яка у продавця статистика угод.

AI

AI Фото: techdemand.io

Нагадаємо, що штучний інтелект зараз знаходиться на хвилі інтенсивного розвитку та популяризації. Зокрема, Тайвань використовує його для боротьби з мобільним шахрайством, юристи для захисту людей у суді, пошукові гіганти для оптимізації роботи власних платформ, художники для створення картин і навіть обробки відео.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Битва штучних інтелектів: чи є гідні конкуренти ChatGPT

Mastercard запускає унікальний ШІ-алгоритм для боротьби з картковим шахрайством

Дослідження Mastercard: третина українців готова перейти на розрахунки виключно цифровими картками

За матеріалом businessinsider.com.

google news