close-btn

Плюси та мінуси BNPL: як регулятори намагаються взяти під контроль швидкi кредити

Пропозиція BNPL — «купуй зараз, плати потім» стрімко розвивається і набирає популярності у всьому світі. Але разом із цим дедалі більше посилюється тиск регуляторів

BNPL

BNPL Фото: miro.medium.com

Стрімкий розвиток сервісів BNPL дедалі більше стикається з обмеженнями з боку регуляторів, в основному через «обман клієнтів». Сам механізм оплати Buy Now, Pay Later передбачає видачу споживчих мікрокредитів на купівлю різноманітних товарів та послуг. Так, цю систему звинувачують у тому, що з її допомогою магазини не допомагають людям придбати те, що вони не можуть зараз, а змушують «витрачати ті гроші, яких вони не мають».

Яскравим прикладом такого протистояння є британська мережа супермаркетів Iceland, яка не встигла повноцінно впровадити механізм BNPL, як потрапила під шквал критики, зокрема Лейбористської партії. Її член Стелла Кризі заявила:

«Пропонуючи своїм клієнтам варіант оплати продуктів харчування за системою BNPL, ви не допомагаєте їм під час кризи вартості життя. Це експлуатація фактів, які змушують споживачів витрачати більше».

Темпи розвитку BNPL, плюси та мінуси системи

Як відзначають аналітики, у всьому світі сегмент BNPL зростає більш ніж на 22% на рік, а минулого року його обсяг становив $4,1 млрд. Це вкотре доводить, наскільки люди потребують таких сервісів.

На окремих ринках спостерігалося вражаюче (або лякаюче, залежно від персональної точки зору) зростання: минулого року канадські споживачі взяли на 36% більше кредитів BNPL, а американські — на 66,5%. Нині заборгованість споживачів США становить $14 трлн, що є найбільшою сумою в історії.

Для торговців привабливість полягає в простоті схеми — жодних кредитних договорів чи очікування на перевірку кредитоспроможності, а найголовніше — у готовності споживачів витрачати більше.

BNPL

BNPL Фото: banks.am

Дослідження, проведене компанією Equifax минулого року, стверджує, що споживачі витрачали б на покупки вдвічі більше грошей у певних вертикалях, якби BNPL був ширше доступний. При цьому дослідження Alliance Data підтвердило, що 38% представників групи 18-35 років витратили б більше на BNPL, якби він був ширше доступний при оформленні замовлення.

Прихильники BNPL кажуть, що система допомагає споживачам керувати витратами та купувати те, що вони хочуть, коли їм це потрібно, особливо в той час, коли, за даними TransUnion, три чверті споживачів стурбовані зростанням інфляції та своїми економічними перспективами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Apple Pay додали популярний сервіс оплати частинами BNPL

Але є й темна сторона: на початку цього року організація Citizens Advice UK опублікувала результати дослідження, згідно з якими кожен десятий користувач BNPL (кожен восьмий із вікової групи Millennials — народжені в період з 1981 по 1996 р.) мав проблеми з агентствами зі стягнення боргів.

Незважаючи на те, що BNPL все більше тіснить сектор кредитних карток у боротьбі за клієнтів і доходи, за допомогою сервісу багато компаній також заробляють і на прострочених платежах. Так, наприклад, компанія Laybuy, що спеціалізується на BNPL, у 2021 році отримала більше половини своїх доходів за рахунок комісій за прострочення.

«Будучи значною мірою нерегульованою формою кредитування в період зростання вартості життя, втрати роботи та підвищення податків деякі споживачі йдуть з товарами, за які не збираються платити. Бульбашка BNPL може ось-ось луснути».
Армен Наджарян
директор з ідентифікації компанії Outseer

Як BNPL захищається від критики та тиску з боку регуляторів

У той час, як заклики до регулювання посилюються, гравці BNPL висувають свої аргументи на захист.

Головний аргумент представників BNPL полягає в тому, що відсотки за видані кредити не нараховуються, якщо вони погашаються протягом узгодженого терміну (зазвичай 15-45 днів), і що таким чином BNPL за фактом є менш проблематичною та ризикованою для споживачів, ніж традиційні кредити.

За даними дослідження аналітичної компанії Klarna, 25% споживачів серйозно стурбовані відсотками за кредитними картками та штрафами за прострочення. Більше того, половина всіх респондентів зазначили, що мали проблеми із боргами через кредитування за кредитними картками.

BNPL

BNPL Фото: depositphotos.com

Генеральний директор Klarna Себастьян Сематковскі подвоїв цю позицію, коли звинуватив індустрію кредитних карток у стимулюванні економічної нерівності та заборгованості, стверджуючи, що «ті, хто може дозволити собі щомісячно погашати залишки за кредитними картками, отримують винагороду за рахунок схем лояльності, а ті, хто не може, просто занурюються у ще більші борги».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Плани Apple щодо виходу на ринок BNPL привернули увагу американської влади

Проте є низка причин, через які подібні аргументи здаються якщо не спекулятивними, то дещо відносними.

Наприклад, більшість кредитних продуктів традиційно пропонують 45-56 днів до нарахування відсотків, а винагороди за кредитними картками нараховуються всім покупцям, незалежно від їхнього доходу чи кредитного статусу.

«Водночас сама компанія Klarna стягує пені за прострочення після 60 днів і, як ми вже бачили, залучає колекторів для роботи зі споживачами, які не виконують своїх зобов’язань», — зазначають аналітики.

За даними Citizens Advice UK, лише торік британські споживачі виплатили гравцям BNPL 39 млн фунтів стерлінгів у вигляді штрафів за прострочення, а фахівці з цифрової безпеки Entrust стверджують, що 32% американських споживачів, які скористалися послугами BNPL, пропустили хоча б один платіж.

Хоча деякі провайдери BNPL, такі як Laybuy, стверджують, що використовують сувору перевірку кредитоспроможності та відмовляють 25% усіх заявників, неважко здогадатися, що не все так гладко, оскільки у законодавствах багатьох країн не прописано необхідності перевірки кредитоспроможності клієнтів системи BNPL.

Як завжди, самі споживачі демонструють народну мудрість: за даними опитування, проведеного компанією Marqueta, 54% споживачів у Великобританії вважають BNPL легким способом влізти у борги.

«Враховуючи всі ці фактори, важко не побачити, що популярність BNPL тримається на легкій доступності кредиту з точки зору споживача та збільшення обсягу продажів з точки зору торговця», — наголосили експерти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Купи зараз – плати потім: що чекає на ринок BNPL кредитів після кризи

BNPL

BNPL Фото: americasmi.com

Регулювання BNPL: реалії та перспективи

Від Австралії та Нової Зеландії до Північної Америки, ЄС та Великобританії регулюючі органи обіцяли вжити заходів, які обмежать BNPL, не дозволяючи споживачам таким чином уникати перевірки кредитоспроможності та залазити у борги.

У той час, коли споживачі у всьому розвиненому світі стикаються зі зростанням витрат, високою інфляцією та відсутністю гарантій зайнятості, очевидно, що таке регулювання справді необхідне, питання лише — в якому напрямку має діяти таке законодавство.

У Великій Британії FCA опублікувало результати огляду, проведеного його колишнім тимчасовим генеральним директором Крістофером Вулардом.

У цьому огляді визнається нижчий ризик довгострокової заборгованості за BNPL, і уточнюється, що регулювання продуктів у межах цієї системи за тими самими принципами, як і традиційних кредитних продуктів, є недоцільним.

Скоріш за все нові правила виведуть BNPL на ту ж орбіту, як і кредитні картки, визначивши їх як кредитний продукт. Тоді й будуть визначені правила, як цей механізм можна буде рекламувати та презентувати для покупців.

«Казначейство та FCA згодні з тим, що споживачі мають бути захищені, і не хочуть припиняти регулювання BNPL. Однак питання про те, які правила щодо оцінки кредитоспроможності та переддоговірної інформації повинні застосовуватися до BNPL, все ще залишається відкритим».
Гаррі Еддіс
партнер з фінтеху у юридичній компанії Linklaters

Такі організації платіжної індустрії, як Payments Europe, виступили із заявами на підтримку руху у бік більш чіткого регулювання сектору, а повідомлення зі США свідчать про те, що деякі гравці BNPL заздалегідь переглядають свою політику перевірки кредитоспроможності, норми та умови, щоб зробити їх максимально відповідними тим, які передбачені традиційними кредитними продуктами.

Важливо також пам’ятати, що регулювання — не єдиний інструмент, і можливість автоматичної перевірки кредитних історій через API-виклик завдяки Open Banking може допомогти банкам управляти ризиками BNPL.

Енді Чіз, менеджер з маркетингу продуктів компанії Entrust, що спеціалізується на цифровій безпеці, каже, що положення Open Banking можуть «допомогти банкам розширити можливості продавців та постачальників послуг BNPL, і отримати більше інформації про ризики споживачів та про те, що вони можуть собі дозволити» .

За умови, що майбутнє регулювання забезпечуватиме баланс між захистом споживачів та розвитком галузі, де ризик фінансових труднощів урівноважуватиметься перевагами BNPL, таке регулювання має виявитися корисним.

При цьому не варто очікувати, що таке регулювання відбудеться відразу, оскільки галузі знадобиться час для впровадження вимог та технологічних змін. Хоча в міру того, як інфляція набирає сили, а споживачі шукають нові способи оплати за зростаючої вартості життя, слід очікувати посилення закликів до регулювання механізму.

«Сподіватимемося, що такі заклики та подальше регулювання не призведуть до задушення інновації. Вона може бути корисною та економічно ефективною як засіб розподілу вартості товарів та послуг для споживачів», — резюмували аналітики.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

BNPL-сервіси vs розстрочка: розповідаємо у чому відмінності

ТАСКОМБАНК та Ocean.me запускають перший в Україні безвідсотковий BNPL-сервіс

Велика європейська платіжна система випустила BNPL-розширення для браузера

За матеріалами paymentscardsandmobile.com

google news