close-btn

Старт інтегрування криптовалют у соцмережі: Нові можливості для бізнесу чи для шахраїв

У екосистемі криптовалют можуть виникнути нові різноманітні схеми шахрайства та маніпуляцій

Інтеграція криптовалют у соцмережі

Криптовалюти активно інтегруються у соцмережі. Фото: https://www.indyturk.com

Нещодавно стало відомо, що шлюз криптоплатежів нового покоління OxaPay інтегруватиме криптовалюти у Telegram. Певним чином це схоже на вбудовані платежі, але все ж криптовалютні платежі відрізняються від гривневих або доларових. Фактично це є початком безпосередньої інтеграції крипти у соціальні мережі та месенджери, що створює шпарини для різного роду шахрайств, які могли б використати слабкі місця цифрових активів і вразливі нюанси соцмереж. У зв’язку з цим виникає низка запитань: до чого це призведе, як захиститися від можливих афер бізнесу та, власне, звичайним користувачам?

Тож ми вирішили розповісти про перспективу інтегрування крипти у соціальні мережі, а також про можливе нове поле для шахрайства у зв’язку з цим. Уже традиційно ми розпитали про це й експертів у галузі цифрових активів. Думки та висновки з цього приводу – далі у нашому великому аналітичному матеріалі.

Що відомо про інтерграцію криптовалют у соцмережі

У лютому цього року розробники OxaPay – одноетапного рішення для інтеграції криптовалютних платежів у бізнес Web2 – анонсували спрощення можливості проведення криптоплатежів для користувачів і їх отримання для компаній. Власне, так творці OxaPay полегшують і пришвидшують монетизацію контенту у месенджері Telegram.

Це рішення дозволить підприємцям інтегрувати платіжні шлюзи у свої платформи електронної комерції та прискорити таким чином продаж послуг, товарів, консультацій тощо. Завдяки OxaPay бізнес матиме змогу створювати обліковий запис, обирати тип функції (прямі платіжні посилання, кнопки пожертвувань, плагіни веб-сервісів тощо) і отримувати платежі у цифрових валютах у Telegram.

Інтеграція криптовалют у соцмережі

Криптовалютні платежі скоро стануть розповсюдженими у соцмережах. Фото: https://www.lalibre.be

Найбільша перевага перспективної новації полягає у тому, що технічному відділу підприємства не потрібно мати спеціальної експертизи, аби інтегрувати цю функцію. Очевидно, що технологія монетизації сервісів на основі Telegram має швидко перетворити OxaPay на лідера сектору, залишивши конкурентів далеко позаду.

Цікаво, що ще у 2017 році тодішній глава Twitter Джек Дорсі вважав становлення і розвиток біткоїна однією з головних трендів майбутнього цієї соціальної мережі. Вже тоді він планував інтеграцію криптоінструментів у Twitter, зазначаючи, що цей майданчик буде не єдиним, де впроваджуватимуть цифрові активи. Схоже, щось подібне відбувається зараз з Telegram…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ставимо крипту на паузу? Що відбувається у криптогалузі, і чи будуть Visa та Mastercard заморожувати проєкти

До чого може призвести інтегрування крипти у соцмережі, і чому?

Сутність технічного прогресу полягає у тому, що новітні технології ускладнюються та удосконалюються, а користування ними – спрощується у геометричній прогресії. Ринок криптовалют поглиблюється, їхня залежність від політичних та економічних змін зменшується. Навіть попри нинішню кризу у галузі криптовалют вони невпинно наближаються до моменту, коли стануть єдиним платіжним засобом у світі. Криптовалюти уже настільки інтегровані у сучасне суспільство та екосистему платежів, що інтеграція їх у всі існуючі соцмережі – це питання недалекого майбутнього. Зрештою, відносно скоро криптовалюти отримають законний статус у різних юрисдикціях.

Усе це може призвести, як до відчутного негативу – виникнення маніпуляцій та обманних схем, так і до позитивних зрушень в екосистемі криптовалют. Приміром, це сприятиме поширенню розрахунків криптовалютами, їхня частка у платежах зростатиме, люди матимуть все більше заощаджень у цифрових активах.

Яків Воронін, адвокат, доктор юридичних наук, керуючий Адвокатського бюро «Якова Вороніна», зазначає, що інтеграція криптовалют у соціальні мережі має, крім ризикових, ще й позитивні моменти. Приміром, це може посприяти зародженню нової ери фінансової інклюзії, коли особи, які раніше мали обмежений доступ до традиційних фінансових послуг, зможуть брати активнішу участь і у локальній, і у глобальній економіці. При цьому поява нових бізнес-моделей і потоків доходів для соціальних мереж, які вирішать інтегрувати криптовалюти, – це лише питання часу. І у цьому теж є профіт, на думку експерта.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Блокчейн у державному управлінні України як ліки від корупції, рейдерства і бюрократії: Думка експертів

Як захиститися від криптоскаму у соціальних мережах?

Очевидно, чому саме цей Telegram було обрано для інтеграції криптовалют. Безумовно, цей месенджер справді є одним з ключових у сучасному інтернеті, тому інтеграція криптовалютних платежів у комерційні облікові записи покладе початок монетизації цієї платформи і дасть старт новим бізнес-моделям для різних послуг.

Загалом інтеграція криптовалют у соціальні мережі, ймовірно, стане каталізатором для зростання популярності цифрових активів, як таких, та популяризації їх серед користувачів, які раніше взагалі не розглядали крипту як цікавий і потрібний інструмент. З одного боку, це може забезпечити більшу прозорість та безпеку в операціях, здійснюваних у соціальних мережах, а з іншого…

Інтеграція криптовалют у соцмережі

Інтеграція крипти у соцмережі може мати і позитивні, і негативні наслідки. Фото: https://ky.bitcoinethereumnews.com

Якщо поглянути далі за горизонт подій та не враховувати очевидний профіт від цього інструменту, стає зрозуміло, що там, де нові технології, рано чи пізно з’являться нові види шахрайства. Зважаючи на прогресивність та динаміку розвитку криптовалют, як явища, шахрайські схеми виникнуть доволі швидко.

Що може статися і як від цього вберегтися бізнесу та його клієнтам?

На думку Андрія Роговського, керівника ГО «Український народний контроль за диджиталізацією» та проєкту «IT-Паросток», інтегрування криптовалют у соціальні мережі може відкрити нові можливості для шахрайства, адже створить нову платформу для зловживань і маніпуляцій. Одним з можливих випадків обману, – вважає експерт, – може бути створення фальшивих криптовалютних гаманців для крадіжки коштів. Крім того, існує ризик підробки криптовалютних транзакцій та маніпулювання цінами криптовалют у соціальних мережах.

«Щоб захиститися від можливого шахрайства у площині інтегрованих у соціальні мережі криптовалют, бізнесу та користувачам потрібно бути, перш за все, пильними та обережними перед і під час здійснення будь-яких платежів у крипті. Необхідно уникати підозрілих пропозицій та пропонувати ретельну перевірку операцій перед їх здійсненням. І, безумовно, кожен користувач повинен забезпечити належну захист своїх приватних ключів та гаманців, встановити двофакторну аутентифікацію та використовувати лише довірені платформи криптовалют», – зазначає Андрій Роговський.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інвестор схильний вірити у дива і хоче багатіти: Як поведінкові фінанси впливають на інвестиційні рішення

Олександр Явтушенко, голова Секретаріату Громадської ради при Міністерстві цифрової трансформації України, член Комісії з питань розподілу коштів для забезпечення протидії інформаційним загрозам з боку держави-агресора, кіберзахисту, відновлення та розвитку цифрової інфраструктури, підтверджує, що, інтеграція криптовалют у соціальні мережі може призвести до появи нових форм шахрайства. Один з можливих сценаріїв, на переконання фахівця, – це афери, пов’язані з підробкою профілів користувачів, зокрема, бізнес-акаунтів, та з розсилкою приватних повідомлень з фейковими пропозиціями щодо інвестицій у криптовалюту або обміну її на фіатні активи. Інший можливий сценарій, – зазначає експерт, – розсилання спаму та фішингових повідомлень з метою викрадення приватних ключів до гаманців криптовалют.

Експерт каже – аби запобігти шахрайству, пов’язаному з криптовалютами у соцмережах, користувачам та бізнесу, перш за все, слід дотримуватися правил кібербезпеки, як під час використання будь-яких інтернет-сервісів. Кібергігієна понад усе.

«Щоб захиститися від шахрайства, бізнесу та користувачам слід дотримуватися кількох простих правил. По-перше, треба бути обережними при отриманні будь-яких пропозицій, пов’язаних з інвестиціями у криптовалюти. По-друге, користувачам потрібно бути обережними, відповідаючи на приватні повідомлення від незнайомих або неперевірених джерел. По-третє, необхідно використовувати надійні гаманці для зберігання своїх криптовалют і тримати свої приватні ключі та паролі у безпеці. Крім того, варто дотримуватися загальних правил кібербезпеки: використовувати лише надійне антивірусне програмне забезпечення, встановлювати оновлення системи та програмного забезпечення, створювати складні паролі і звісно ж – використовувати сертифіковані криптовалютні біржі та платформи для здійснення операцій з криптовалютами», – радить Олександр Явтушенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Криптовалютна біржа Kraken запускає власний банк: що це означає для криптогалузі

Яків Воронін, адвокат, доктор юридичних наук, керуючий Адвокатського бюро «Якова Вороніна», також певен, що інтеграція криптовалюти у соціальні мережі створить нові можливості для шахраїв, як і після відкриття будь-якої нової технології, пов’язаної з грошима для широкого загалу.

«Варто зробити акцент на масштабуванні використання криптовалют – зараз, попри всю їхню популярність, це скоріше нішевий інструмент, аніж розповсюджена практика. При цьому шахрайство у цій галузі зовсім не рідкість. Що більше з’являється криптоінвесторів, то більше виникає і варіацій для незаконного заволодіння їх активами», – розповідає Яків Воронін.

Експерт каже, що протягом останніх десятиліть ризики потрапити на гачок шахраїв лише зростають. Логіка проста: що новіший фінансовий інструмент, тим меншою є обізнаність про правила його роботи і, як наслідок, виникає сприятливе поле для діяльності шахраїв. При цьому Яків Воронін підкреслює – потенційні ризики не означають, що необхідно відмовитися від використання надбань цивілізації. Потрібно лише глибше розібратися у нових фінансових продуктах.

«Однією з найактуальніших форм шахрайства після інтеграції соціальних мереж та криптоплатежів можуть бути фішингові атаки. Шахраї створюють підроблені сторінки, боти та інші ресурси, що виглядають, як легальні інструменти для криптовалютних розрахунків. При цьому зловмисники можуть використовувати фішингові електронні листи, методи соціальної інженерії або навіть підроблені сайти. Такі фейкові платформи можуть застосовуватися і поодинці, і комплексно, щоб обманом змусити користувачів видати свої приватні ключі або паролі. А це, у свою чергу, дозволить шахраям отримати доступ до криптовалютних активів», – пояснює Яків Воронін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацбанк заблокував потоки криптовалюти в Україні: причини та можливі наслідки

Фахівець зазначає, що болем для багатьох криптоінвесторів та знавців ринку є первинне розміщення монет (ICO). Цей процес, як такий, є популярним серед стартапів способом залучити кошти, вивівши на ринок власні криптовалюти. Однак шахраї можуть створювати фейкові ICO, щоб вкрасти гроші в інвесторів – можуть обіцяти величезні прибутки або пропонувати ексклюзивні пропозиції для перших інвесторів. Саме ця проблема і стане ще актуальнішю після інтеграції криптовалют у соцмережі. Одним з найгучніших таких скандалів, за словами Якова Вороніна, є OneCoin – «новітня» фінансова піраміда, яка, за словами американських прокурорів, ошукала інвесторів по всьому світу на понад 4 мільярди доларів.

«Захистити себе від зайвих ризиків щодо ICO можна, провівши детальне дослідження. Варто вивчити команду, яка стоїть за проєктом, знайти дані про їхній досвід та репутацію, ознайомитися з технічними документами, перевірити, чи є у проєкту юридичні або регуляторні проблеми. Основна порада – з обережністю ставтеся до ICO, які обіцяють високі прибутки або виглядають і звучать занадто райдужно, щоб бути правдою», – резюмує адвокат.

Він зазначає, що для запобігання фішинговим атакам соціальні мережі і месенджери можуть впроваджувати багатофакторну автентифікацію при здійсненні платежів. Вона вимагає від користувача надати кілька форм ідентифікації: паролю і коду, надісланого на смартфон. Це вирішує технічну проблему, але соціальна інженерія все ж залишається актуальною, бо першопричина шахрайства криється у людській природі, а не у коді програми. На переконання Якова Вороніна, компанії і користувачі можуть захистити себе від шахрайства, співпрацюючи з іншими учасниками криптовалютної екосистеми: «До «антишахрайської коаліції» можна було б включити криптоаналітичні компанії, що займаються блокчейн-аналітикою. Вони здатні підвищувати ефективність виявлення та запобігання шахрайським транзакціям. Майбутня безпека криптоактивів здебільшого залежатиме від базових фінансових пересторог – пильності, усвідомлення ризиків, використання надійних інструментів та обережного ставлення до невідомих повідомлень, запитів й посилань».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Перша криптовійна: як Україна здобула перемогу на блокчейн-фронті

Криптовалютні сигнали: Як передбачити рух ринку

Українці зможуть розрахуватись криптовалютою будь-де: проєкт Trustee Plus і Mastercard

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!