close-btn

Криза на фінтех-ринку: як виживають гіганти галузі

Останнім часом спостерігається серйозна криза на ринку FinTech, навіть деякі декакорни (стартапи вищої ліги, що оцінюються в понад $10 млрд) втратили левову частку капіталу

FinTech

Криза на фінтех-ринку Фото: investorplace.com

Одним із найвідоміших фінтех-декакорнів, які пережили серйозне падіння, — Klarna (найбільший і найуспішніший бренд у сфері BNPL). Компанія втратила $40 млрд від своєї оцінки і серйозно вразила цим весь фінансовий сектор.

За період пандемії шведський гігант кредитування збільшився вдесятеро, оскільки витрати в інтернеті різко зросли, а урядові пакети допомоги та девальвація валют сприяли циркуляції готівки в економіці.

Але коли все вщухло, падіння вартості компанії виявилося різкішим, ніж передбачало більшість експертів. І хоча Klarna була далеко не єдиною фінтех-компанією, яка постраждала від зростання відсоткових ставок, інфляції та нових галузевих правил, вона, безумовно, втратила найбільше. Це падіння також стало сигналом до переоцінки пріоритетів для провідних лідерів фінтех-бізнесу, оскільки оцінки знижуються, наймання персоналу припиняється, а IPO відкладається.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Один із найбільших британських банків Lloyds запускає фінтех-пісочницю

Klarna

Klarna Фото: theguardian.com

Чи змінився ринок фінтеху безповоротно?

Поточний економічний клімат для фінтех-компаній не може бути контрастнішим, ніж той, що був рік тому. У 2021 році глобальне зростання FinTech різко знизилося. Згідно зі звітом CB Insights про глобальне зростання фінтеху у 2022 році, фінансування галузі у другому кварталі досягло найнижчого рівня з четвертого кварталу 2020 року. Загалом фінансування впало на 33% за квартал та на 46% за рік до $20,4 млрд.

Дані показують, що кількість угод у II кварталі 2022 року також скоротилася на 17% порівняно з попереднім кварталом і становила 1225. І фінансування, і угоди впали до найнижчого квартального рівня з 2020 року, оскільки інвестори відмовилися від фінансування фінтех-стартапів на фоні волатильності ринку.

Але не всі представники галузі переживають кризу.

Revolut — один із фінтех-декакорнів, який продовжує процвітати, незважаючи на недавні економічні зміни на ринку. Нещодавно необанк об’єднав зусилля з одним із важкоатлетів фінтеху — компанією Stripe. Технологія Stripe підтримує платежі Revolut у Європі та сприяє розширенню компанії.

У розмові з журналом Fintech керівник відділу міжнародної експансії Revolut Андре Сільва сказав, що банк розробляє стратегію, орієнтуючись на клієнта та його потреби у поєднанні з підходом, що базується на даних.

«Це дозволяє нам надавати найкращий продукт і за сім років залучило до Revolut 20 мільйонів роздрібних клієнтів. З самого початку Revolut наймав найкращих фахівців. Ми продовжуємо залучати виняткових людей у ​​всьому світі і нещодавно перевищили 5000 співробітників».
Андре Сільва

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Головна FinTech-премія України PaySpace Magazine Awards 2022: розпочався прийом заявок!

Revolut

Revolut Фото: member.fintech.global

Проблеми Fintech Decacorn в умовах економічного спаду

Проблеми, які стоять перед фінтех-компаніями за нинішніх умов, багатогранні. Основною перешкодою подальшого розширення є скорочення інвестицій. Судячи зі звітів про фінансування за 2021 рік, капітал, доступний проривним стартапам, вже не такий великий, як раніше.

Фінтех-компанії, які отримали мега-раунди минулого року, розробили стратегію та намітили шляхи до розширення та прибутковості, які тепер не можуть бути досягнуті, оскільки наступні раунди фінансування скорочуються. Однак ті компанії, які росли помірними темпами, швидше за все, опиняться в більш вигідному становищі, оскільки скорочення ринку посилиться. Ключ до виживання в такій ситуації і навіть до процвітання часто приходить з досвідом.

«Проблеми, з якими зіткнулася компанія Revolut на зорі свого існування, були схожі на ті, через які проходять усі стартапи, — каже Андре Сільва. — Масштабувати бізнес складно і постійно виникають проблеми, які треба вирішувати. Але, як сказав наш генеральний директор та засновник Микола Сторонський, ми зробили майже всі можливі помилки та навчилися на них. Ми швидко вчимося, і це один із ключів до нашого успіху».

Він вважає, що, якщо компанія подолала позначку $10 млрд, це не означає, що інвестиційне середовище стає легшим.

«Компанія Revolut залучила $1,8 млрд фінансування, і ми змогли ефективно залучати кошти на кожному етапі нашого розвитку. Під час останнього раунду в липні 2021 року Revolut залучив $800 млн, оцінивши бізнес у $33 млрд».
Андре Сільва

Захист вартості та прибутковості в умовах нестійкої економіки

Зрештою, це час, коли компаніям дійсно необхідно переглянути свої стратегії зростання, особливо якщо їхні прогнози ґрунтувалися на тому, що у 2020-21 роках «молочно-медовий період» продовжиться чи навіть збільшиться. Заморожування найму, зростання інфляції та відсоткових ставок особливо сильно вдарили по кредиторах і призвели до катастрофічних втрат акцій та зниження вартості всіх компаній.

Сільва стверджує, що розмір компанії не обов’язково корелює з падінням, яке багато компаній пережили у II кварталі 2022 року. Навпаки, уміння орієнтуватися на нестабільному ринку залежить від маневреності та надання широкого спектра послуг. Він сказав:

«З нашого досвіду, розмір не є проблемою. У минулому Revolut пережив волатильність ринку та продовжував зростати у високому темпі. Різниця для нас полягає у нашій диверсифікованій пропозиції. Ми пропонуємо десятки продуктів — від рішень щодо управління витратами та платежами для бізнесу до провідних на ринку валютних операцій та трейдингу для роздрібних клієнтів. Різноманітність продуктів, що ми пропонуємо, захищає нас від ринкових потрясінь».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна стане новим криптохабом: 3 причини цифрового феномену

Revolut office

Revolut office Фото: altfi.com

Роль злиття та поглинання у зростанні та відновленні

Оскільки невеликі фінтех-компанії та деякі єдинороги намагаються зберегти прибутковість та високу вартість своїх активів, злиття та поглинання, схоже, відбуватимуться дедалі частіше. Великі компанії, яким у нинішніх умовах буде простіше, матимуть можливість розширити свої пропозиції та клієнтську базу за рахунок придбання інших фінтех-компаній.

Майк Кірсі, керівник відділу продажів у регіоні EMEA компанії Boomi, пояснює:

«Чіткий план інтеграції після злиття життєво важливий для збереження критично важливих для бізнесу програм, IT-систем та даних. Обидві компанії повинні розуміти важливість гармонізованої інфраструктури та серйозні наслідки невдалої інтеграції двох різних систем».

Він каже, що для того, щоб злиття та поглинання принесли користь невеликим компаніям, інтеграція бізнесу має бути швидкою, розбитою на керовані фрагменти та з безшовною інтеграцією додатків та даних для всіх служб.

«В основі успіху злиття та поглинання лежить стратегія, яка робить дані доступними і забезпечує правильне управління. Для успішного злиття обидві сторони повинні мати можливість доступу до необроблених даних з єдиної платформи, на основі якої компанія може вирішити, який інноваційний підхід використовуватиме для клієнтів, партнерів та співробітників надалі», — резюмував Майк Кірсі.

Говорячи про шлях розширення Revolut, Андре Сільва сказав:

«Ми хочемо продовжувати зростати, як щодо кількості клієнтів, так і щодо ринків. Зараз ми обслуговуємо понад 20 мільйонів клієнтів у Великій Британії, Європі, США, Австралії, Японії та Сінгапурі і незабаром запустимо додаток Revolut в Індії, Мексиці та Бразилії. Наша мета — стати дійсно глобальним фінансовим супердодатком, щоб люди у всьому світі могли відкрити рахунок за кілька хвилин, у будь-який час, і отримати доступ до послуг, необхідних для управління своїми грошима».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Власники Apple Card незабаром зможуть відкрити високодохідний ощадний рахунок

Готівка — пережиток минулого або коли світ повністю перейде на безготівкові платежі

Обман інвесторів, кредити співробітникам і гучні судові позови: Як злетів і падає фінтех-єдиноріг Bolt

За матеріалами fintechmagazine.com

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!