close-btn

Чому Visa та інші інвестори зосередили увагу на розвитку FinTech в Африці — аналітика

Після нетривалого спаду інвестицій у розвиток фінтех-галузі Африки, який стався у 2020 році, потік грошей до континенту постійно зростає. Останні 2 роки стали рекордними, а декілька днів тому стало відомо, що Visa запланувала у найближчі 4 роки вкласти в напрямок ще $1 млрд

Visa

Visa Фото: businesstoday.me

Заява від Visa прозвучала під час Саміту лідерів США та Африки, який відбувся 13-15 грудня у Вашингтоні. Зокрема, на ньому обговорювалась перспектива розвитку інфраструктури африканського континенту.

Альфред Ф. Келлі-молодший, голова та головний виконавчий директор Visa, пояснив такі капіталовкладення тим, що в Африці потрібно розвивати стійку, інноваційну та інклюзивну економіку. З іншого боку, стверджують фахівці, заява від Visa пролунала на фоні прагнення компанії продемонструвати власну прихильність до реалізації потенціалу континенту.

Також Visa взяла на себе зобов’язання і надалі розширювати масштаби своєї діяльності в Африці та поглиблювати співпрацю зі стратегічними партнерами. Потенційними партнерами є уряди, фінансові установи, оператори мобільного зв’язку, фінтех-компанії та торговці.

Інвестиції в розмірі $1 млрд до 2027 року будуть спрямовані на зміцнення платіжної екосистеми за допомогою нових інновацій і технологій. Visa прагне підтримувати оцифрування економіки, а також інвестувати в підвищення кваліфікації, розвиток талантів та розбудову потенціалу.

«Visa інвестує в Африку вже кілька десятиліть, щоб розвивати місцевий бізнес, і сьогодні наша прихильність до континенту залишається такою ж твердою і непохитною, як і раніше. Щодня компанія підтримує цифрову комерцію і рух грошей в кожній країні континенту, і Африка залишається центральним регіоном в довгострокових планах зростання Visa. Ми з нетерпінням чекаємо на продовження тісної співпраці з нашими партнерами для розвитку фінансової екосистеми, прискорення оцифрування і побудови стійкої, інноваційної та інклюзивної економіки, яка створить спільні можливості і надалі стимулюватиме цифрову економіку Африки».
Альфред Ф. Келлі-молодший

Нагадаємо, що Alibaba допоможе африканцям отримати доступ до фінансових ресурсів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Центральноафриканська Республіка запускає національну криптовалюту Sango Coin

Фото: thefintechtimes.com

Підтримка інновацій в Африці

Аїда Діарра, старший віце-президент Visa в країнах Африки, розташованих на південь від Сахари, пояснила силу ринку в Африці:

«Африка переживає безпрецедентне цифрове прискорення, все більше споживачів, торговців і підприємств усвідомлюють переваги безпечних і зручних цифрових платежів для розвитку торгівлі та руху грошей. Протягом минулого року Visa також продовжувала збільшувати інвестиції на континенті, відкриваючи нові офіси, впроваджуючи нові інновації та рішення, а також програми, які безпосередньо сприяють фінансовій доступності. Інвестиційні зобов’язання окреслюють нашу довгострокову прихильність Африці та роботу, яку ми будемо виконувати, щоб допомогти розвивати фінансову екосистему».

У цілому, після короткого спаду під час пандемії COVID-19 у 2020 році кількість угод відновилася завдяки притоку іноземних інвестицій. Дані показують, що в 153 угоди було інвестовано понад $1,6 млрд, що вдвічі перевищує показник 2020 року ($800 млн).

Ключовими ринками залишаються Нігерія на заході, Кенія на сході та Південна Африка на півдні. В інших країнах, таких як Єгипет, також було укладено кілька значних угод.

У Нігерії вартість угод лише за перший квартал 2021 року перевищила загальну суму за весь 2020 рік. Залучення такого обсягу фінансування з іноземних джерел є безпрецедентним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біткоїн став офіційною валютою Центральноафриканської Республіки

Фото: tynmagazine.com

Що стимулює зростання інвестицій

Одним з ключових чинників розвитку фінтех-послуг є, безумовно, поширення смартфонів на континенті. Вони стають дешевшими і набагато більш популярними, надаючи користувачам доступ до мобільних додатків та інструментів. У певному сенсі це відбувається на основі фундаменту, закладеного дуже успішним сервісом грошових переказів M-Pesa, який стартував в Кенії ще на аналогових телефонах.

Ключовими послугами залишаються платежі і перекази, важливу частину яких становлять іноземні грошові перекази. Це те, що прискорила пандемія. Наприклад, у Південній Африці є велика діаспора зімбабвійців, які раніше фізично перевозили готівку додому через кордон. COVID унеможливив це протягом кількох місяців — і це сприяло зростанню кількості людей, які натомість спробували грошові перекази через мобільні телефони. Зараз ця звичка стала набагато більш укоріненою.

Поряд з фізичними особами, малий та мікробізнес також є значним ринком, що дозволяє підприємствам, які не мають банкоматів, приймати платежі за допомогою мобільного телефону.

Хоча основна увага приділяється платіжним послугам та цифровому банкінгу, в той же час кредитування також є сферою зростання. Зрештою, існує величезний невикористаний ринок. У Нігерії, наприклад, рівень поширення кредитів становить лише близько 3%.

Завдяки тому, що фінтех розробляє альтернативні способи кредитного скорингу, використовуючи технології штучного інтелекту та машинного навчання, вони можуть брати на себе кредитування з більш високим рівнем ризику, від якого традиційні банки здебільшого відмовляються.

У міру того, як ринок в Африці дозріває, можна очікувати більшого розвитку інших сфер, таких як wealthtech і insurtech.

Нагадаємо, що активна боротьба за африканський ринок, зокрема, між Visa та M-PESA, почалась ще у 2016 році.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Google та Andreessen Horowitz інвестували $20 млн в африканського видавця Web3 ігор Carry1st

Фото: talent2africa.com

Ринок, що розвивається

Розвиток фінтех створює ряд нових динамічних тенденцій. У Південній Африці банки-новачки починають свою діяльність з нульовою комісією — драматичний крок на ринку, де комісія була універсальною навіть для базових банківських послуг. Чи почнуть традиційні банки знижувати або скасовувати свої комісії, ще належить з’ясувати.

Діючі банки реагують по-різному. Деякі з них отримують ліцензію холдингової компанії для створення власного фінтех-бізнесу, виокремленого з основної установи. Інші встановлюють партнерські відносини та співпрацюють з фінтех-компаніями. Це може бути вигідно для обох сторін: для банку — доступ клієнтів до фінтех-послуг, для фінтеху — клієнти банку як готовий канал збуту.

Фінтех-компанії також потребують таких партнерств, якщо вони хочуть залучати гроші, оскільки на сьогоднішній день жоден фінтех не отримав ліцензію на залучення депозитів. Регулятори в регіоні, як правило, не дозволяють небанківським установам, включаючи фінтех, приймати депозити від клієнтів. Однак на деяких ринках фінтех-компанії змогли подолати цей бар’єр, отримавши ліцензії мікрофінансових банків або співпрацюючи з ліцензованими банками, які виступають їхніми партнерами по залученню депозитів.

Інші традиційні банки зосереджуються на модернізації власних цифрових послуг, прагнучи покращити клієнтський досвід та надавати більш інноваційні послуги. Проблема, з якою вони стикаються при цьому, полягає в тому, що вони не можуть рухатися з тією ж швидкістю, що і їх більш спритні конкуренти-початківці.

Глобальні джерела фінансування

Що стосується джерел фінансування, то вони в основному базуються на венчурних та приватних інвестиціях зі значними капіталовкладеннями з США. Наприклад, більше третини інвестицій в Нігерію надійшло від американських венчурних фондів. Великі корпорації також інвестують, наприклад, Visa та Fidelity придбали частки в компанії Jumo (яка фактично в основному обслуговує ринки Західної Африки).

Фото: bloomberg.com

Значні інвестиції надходять і з Азії, особливо з Китаю. Нігерійська компанія OPay залучила $400 млн у 2021 році, і більша частина цих коштів надійшла від азійських інвесторів.

Приплив іноземних грошей, можливо, став чимось, на кшталт, грубого пробудження для місцевих інвестиційних фондів. Вони стають більш активними, розуміючи, однак, що вони запізнилися в гру. Тим не менш, у них залишається багато можливостей для реалізації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яка африканська країна першою запустила державну цифрову валюту?

Перешкоди на шляху швидкого розвитку фінтех-галузі в Африці

Хоча майбутнє для фінтеху в Африці виглядає дуже оптимістичним і очікується, що галузь продовжуватиме зростати швидкими темпами, існує значна проблема: наявність талантів. Фінтех-компанії залежать від своїх розробників програмного забезпечення та інженерів у створенні, підтримці та розвитку своїх послуг, і на континенті вже відчувається гостра нестача таких кадрів. Але зараз ситуація погіршується через модель віддаленої роботи, створену пандемією, коли африканські розробники займають прибуткові посади у роботодавців, що базуються в США, Європі або деінде.

Ще одне можливе занепокоєння полягає в тому, що, якщо процентні ставки на розвинених ринках зростуть (що зараз і відбувається), це може призвести до скорочення доступного капіталу, що надходить до Африки з-за кордону.

В цілому, однак, перспективи залишаються надзвичайно позитивними. Розгортається гонка за масштабами, оскільки учасники прагнуть розмістити свої кошти і залучити клієнтів. На ринку, який залишається фрагментованим, ми, ймовірно, побачимо деяку консолідацію протягом наступних років, коли з’являться переможці (і переможені).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

На рівні африканських країн: Україна піднялася в індексі сприйняття корупції

Африка і Blockchain: континент в очікуванні технологічного буму

На африканський ринок мобільних фінпослуг виходить ще один гравець

За матеріалами thefintechtimes.com, home.kpmg.

google news