close-btn

Про співпрацю з банками і плани на майбутнє: Інтерв’ю з Антоном Пятигіним, співвласником фінтех-стартапу Ocean.me

Платформа фінансових рішень Ocean.me має гарні результати і плани працювати не лише в Україні  

Фінтех-стартап Ocean.me

https://www.facebook.com/

Український фінтех-стартап Ocean.me кілька місяців тому запустив зручний і для покупців, і продавців сервіс buy now pay later (BNPL) – «купуй зараз, плати потім». 

Послуга під назвою BNPL дозволяє користувачам розділити платіж за товар на кілька місяців. Насправді це схоже на розстрочку, проте все ж певні відмінності у цих двох поняттях існують. В рамках розстрочки покупець обирає кількість місяців, протягом яких виплатить усю суму за товар, і йому нараховують відсотки. А під час користування сервісом BNPL термін виплати встановлює продавець і не завжди стягує з клієнта відсотки. 

Ми поговорили з Антоном Пятигіним, співвласником проєкту Ocean.me, про впровадження продукту, про труднощі, що постали перед проєктом після початку повномасштабної війни, а також про плани на найближчий час. 

– Антоне, розкажіть, будь ласка, коли, як і у кого виникла ідея створити сервіс Ocean.me? 

– Власне, було вирішено розробити і впровадити сервіс два роки тому. Люди, котрі стали кофаундерами проєкту, свого часу працювали у банківському секторі у різних країнах. Відтак, ми  розуміли, що на ринках розвинутих країн світу фінтех виграє у банків. Особливо, коли йдеться про фінансові онлайн-сервіси. 

Що перше було зроблено на шляху до реалізації вашої ідеї?

– Ми вирішили розпочати саме з технології buy now pay later, адже на той момент в Україні взагалі не було сервісів, налаштованих та направлених на BNPL.  

– Чи залучали ви інвестиції під час створення продукту?

– На початковому етапі ми розвивали продукт та доводили його прибутковість за особисті кошти кофаундерів. Однак, відразу знали, що такий бізнес не працюватиме без зовнішніх провайдерів ліквідності, зокрема у вигляді боргового фінансування (йдеться про залучення грошей у вигляді позики, яка з часом погашається). 

– А зараз залучаєте інвестиції або, можливо, плануєте це робити у майбутньому?

– Наразі ми співпрацюємо з групою ТАС, до якої входять два банки – Таскомбанк та Універсал – та низка інших фінтех-проєкти. Ми залучили інвестиції від групи та мали домовленість щодо боргового фінансування. На жаль, з початком повномасштабного вторгнення РФ, боргове фінансування призупинилося, тож зараз ми працюємо над відновленням цієї частини співпраці. 

– Розкажіть, будь ласка, про особливості функціонування сервісу Ocean.me та його унікальність на українському ринку. 

– Унікальність нашого BNPL-сервісу в тому, що клієнтами можуть бути користувачі будь-якого банку. Разом з тим ми домовляємося з партнерами-рітейлерами, щоб для наших клієнтів завжди була доступною опція саме безкоштовної відстрочки. Цим по суті і є BNPL.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Мобільний додаток ніколи не хворіє»: Інтерв’ю з Андрієм Гідуляном, керуючим директором Fairo – фінансового сервісу для фрілансерів і підприємців

– З якими труднощами ви стикнулися під час запуску проєкту? Що з цього було неочікуваним?

– Точно неочікуваним було те, що в Україні фінансові компанії у всіх асоціюються з послугою “кредити до зарплати”. Крім того, численні зловживання гравцями ринку призвели до недовіри клієнтів до фінансових компаній. Тому ми вирішили більш чітко говорити про партнерство саме з банком. 

При цьому варто зазначити, що ситуація абсолютно протилежна на західних ринках. Там клієнти менше довіряють банкам, ніж фінтех-компаніям. 

Стартап Ocean.me

Інтерфейс додатка

– Чи маєте ви конкурентів на українському ринку?

– Наші конкуренти – це традиційні банки. Щоправда, в України наразі існує ще кілька стартапів, котрі намагаються розвивати сервіс BNPL, проте вони доволі неактивні з початку повномасштабної війни. 

– Що стало найскладнішим для Ocean.me у лютому цього року, після початку повномасштабної війни?

– Як і всі гравці ринку, котрі фактично кредитують клієнтів, ми стикнулися з прострочками за заборгованістю з боку клієнтів. Ми працюємо з тими, хто опинився у скрутному становищі, пропонуємо їм реструктуризацію заборгованості та відстрочку платежів. 

Інша складність, яка постала перед нами, – це релокація частини команди за кордон. В першу чергу, наші ІТ-розробники переїхали за межі України та багато хто вирішив продовжувати кар’єру вже в інших країнах. 

Крім того, є певна невизначеність щодо найближчого майбутнього. Звісно, ми всі знаємо, чим закінчиться війна – великою Перемогою України у ній. Однак шлях до неї може виявитися дуже непростим. 

– Які плани маєте на наступний рік? Що нового будете впроваджувати у продукті? Можливо, плануєте раунд інвестицій, розробку нового функціоналу, впровадження рекламної кампанії, найм нових співробітників, відкриття нових офісів?

– У нас сформовано два пріоритети на наступний рік. 

Перш за все, ми плануємо розвивати партнерства, а, отже, розширювати бази користувачів у сервісі BNPL. 

Друге – хочемо додати новий сервіс для наших клієнтів. Щодо цього – тут ми доволі обережні з амбіціями і плануванням, адже у першу чергу нам потрібно сфокусуватися на уже існуючому продукті. Щоправда, зараз можу сказати, що ми почали розробку в області Web3, а саме у галузі криптовалют. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про криптоспільноту під час війни і розвиток цифрової економіки країни: Інтерв’ю з президентом Блокчейн асоціації України Михайлом Чобаняном

– Які рішення та впровадження вважаєте найважливішими для роботи компанії? Що було і є ключовим для досягнення успіху?

– Думаю, тут важливо говорити про незвичайну стабільність нашої компанії, навіть у нинішні складні часи. Ми починали роботу під час пандемії коронавірусу у 2020 році, тому усі наші процеси та внутрішня співпраця були одразу розраховані на віддалену роботу. Коли почалася повномасштабна війна, наша команда одразу була готова до роботи віддалено, перебуваючи у бомбосховищах та у різних країнах за кордоном. 

Крім того, наш портфель показав доволі гарні показники щодо кредитних втрат – на рівні топових банків країни. Пояснення полягає у тому, що ми з самого початку розвитку проєкту працювали у доволі складних умовах та налагоджували правила відповідно. 

– Чи монетизується проєкт зараз? 

– Так, монетизується кількома шляхами. 

– Яким чином це відбувається: комісія, підписка, разова оплата користування функціоналом? 

– Основними джерелами нашого доходу є комісія від продавців та відсотки за використання розстрочки від клієнтів. Продавці платять від 7 до 10%, щоб компенсувати вартість кредитування покупців та за підвищення конверсії. 

Складність поточного періоду полягає у тому, що ці джерела доходів мають перекривати кредитні втрати. За новим портфелем, за рахунок більш консервативного підходу до заявок, нам вдалося суттєво знизити вартість ризику. За старим портфелем ми сподіваємося, що всі наші реструктуризації приведуть до позитивного результату. 

– Ocean.me запустив сервіс buy now pay later у партнерстві з «Таскомбанком». Рокажіть, це ви обрали банк або його менеджери звернулися до вас? Як відбувся конект?

– Після першого року роботи проєкту, коли ми розвивали його виключно за свої кошти, почали шукати партнера, котрий зміг би надати ліквідність для фондування покупок наших клієнтів. 

Відповідно до українського законодавства, залучати кошти для кредитування можуть тільки банки, отже, ми шукали конкретно банк. Завдяки професійній діяльності кофаундерів, як я вже казав, ми мали і зараз маємо доволі непогані зв’язки на банківському ринку. Тож ми почали комунікувати з усіма основними групами, що мають у своєму складі банки. 

Група ТАС виявилася найбільш досвідченою, адже вже запустила не один партнерський проєкт, та доволі рішучою. Відтак, ми вирішили співпрацювати з ТАС та банком, що входить до складу цієї групи. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Плюси та мінуси BNPL: як регулятори намагаються взяти під контроль швидкi кредити 

– За яким механізмом працює сервіс buy now pay later? Як ним можна скористатися, і що потрібно для цього зробити?

Існує три варіанти того, як можна скористатися сервісом. Покроково цей процес виглядає таким чином: 

  • натиснути кнопку безпосередньо на сайті продавця, якщо вона інтегрована;
  • обрати продавця на сайті ocean.me;
  • отримати посилання або QR-код для оплати від продавця, котрий працює в офлайн-режимі або з якихось причин ще не інтегрував кнопку на своєму сайті.

Далі клієнту пропонується верифікуватися за допомогою BankID. Після цього клієнт отримує ліміт для покупок та може здійснювати покупки, просто підписуючи угоди онлайн на екрані смартфону. Жодних електронних цифрових підписів для цього не знадобиться. 

– З якими компаніями-продавцями ви зараз співпрацюєте?

– Наразі у нас налагоджена співпраця з українськими брендами у сегменті «мода та краса», наприклад, Kachorovska, Parashute, Polivik, Kolosova, JS. Скоро будуть додані ще й відомі бренди у сегменті «товари для дому».

А взагалі клієнт може отримати розстрочку на покупку у будь-якому магазині просто надіславши нам лінк на конкретний товар, який він хоче придбати.

– Скільки клієнтів Ocean.me має станом на осінь 2022 року?

– Наразі у нас зареєстровано більше 100 тисяч клієнтів. Однак останнім часом потік заявок суттєво впав. Якщо до 24 лютого ми мали по тисячі заявок на день (за всіма продуктами), то наразі цей показник становить від 100 до 200 заявок на день.

– Розкажіть, будь ласка, про маркетингові стратегії та рекламні кампанії – як рекламуєте продукт?  

– Основний наш маркетинг – це активність у соціальних мережах: у Facebook та Instagram. Також ми розраховуємо і на наших партнерів, котрі регулярно розповідають про наш сервіс своїм клієнтам.

– Яким ви бачите проєкт Ocean.me, скажімо, через два-три роки?

– Через декілька років ми очікуємо, що зможемо вирости у такий собі фінансовий додаток широкого профілю (щоб не називати це super app). Крім того, ми плануємо розвиток в області Web3 та, у разі успіху в Україні, плануємо вихід на іноземні ринки. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

«Бізнес працює, коли клієнт задоволений». Інтерв’ю з кофаундером Weld Money Олексієм Бобком про запуск першої картки для розрахунку криптовалютою

«Гроші – це свобода вибору і можливість допомагати іншим». Фінансова консультантка Аліна Шух про золоті правила і погані звички в інвестуванні

«Головне у бізнесі – розуміння суті грошей». Інтерв’ю зі співзасновником сервісу обліку грошей Finmap Олександром Солов’єм

google news