close-btn

Незважаючи на рецесію та інфляцію. За якою світовою валютою – майбутнє?

Зараз надзвичайно складні часи і для людей, і для економік всіх країн світу

Стабільні валюти світу

Фото: https://www.infomediaire.net/

Американський долар та євро протягом останнього сторіччя були непорушними та стабільними валютами у всіх країнах світу. Саме у цих валютах люди часто зберігають свої заощадження, за курсом цих валют відстежуються коливання на ринках і ними країни розплачуються за глобально важливу сировину: нафту, золото, газ. Проте закони, за якими жила фінансова система світу протягом ХХ сторіччя, потроху відживають своє, з’являються нові тенденції, віяння та перспективи. У 2023 році ми вже точно бачимо, що майбутнє так чи інакше за цифровими грошима. При цьому і традиційні валюти не можна списувати з рахунків. Долар США, євро, юань, фунт, франк та злотий будуть сильними валютами ще доволі довго. Але хто з них утримуватиме першість у стабільності, активності обігу та впливовості? Детально про це – далі.

«Хиткий» китайський юань у центрі уваги?

Останні кілька років Китай різними шляхами намагається укріпити свою економіку та вплив у світі. Проте робить це обережно, з відтінком тотального контролю та авторитарності, що притаманні китайській владі.

У 2016 році Міжнародний валютний фонд офіційно вніс юань до переліку резервних валют. Внесення китайської нацвалюти у розрахунок кошика спеціальних прав запозичення з початковою його часткою 10%, що вище за рівень єни і фунта стерлінгів (по 8%), свідчить про збільшення ваги юаня у світі.  Ще одна подія, що вказує на збільшення впливу Китаю, це створення у червні 2022 року Китайським центробанком резервної юаневої системи. До цієї угоди долучилися Індонезія, Малайзія, Гонконг, Сінгапур та Чилі – кожна країна має внести до загального «бюджету» по 15 млрд юанів (близько $2,23 млрд). За потреби центральні банки цих держав зможуть взяти свої внески і отримати додаткове фінансування. Власне, це чергова спроба Китаю відмовитися від американського долара та похитнути його гегемонію.

До того ж Китай економічно і фінансово піднявся за рахунок масштабних санкцій, накладених Європою і Штатами на росію. Так, юань миттєво розширив обіг на російському ринку та зміцнив становище на світовій арені, збільшивши за два роки свої обсяги у резервах центробанків інших країн на 90%. Крім того, фахівці міжнародної платіжної системи SWIFT порахували, що частка юаня у міжнародних розрахунках зросла з 2,7% у грудні 2021 року до 3,2% у січні 2022 року.

Стабільні валюти світу

Китайський юань. Фото: https://www.colourbox.de/

До речі, рф ще до повномасштабного вторгнення в Україну нарощувала частку юаня у своїх запасах, очевидно, очікуючи на світові санкції. Обсяг торгів юанем на московській біржі у червня становив 54 млрд юанів, а у липні – аж 100 млрд юанів. Країна-терорист може навіть зробити юань основною резервною валютою, ігноруючи євро та американський долар.

Зараз інтерес до юаня з боку світу росте – за результатами опитування 30-ти центробанків, проведеного швейцарським фінансовим холдингом UBS Asset Management, 85% провідних центробанків світу планують інвестувати у цю валюту.

Проте для справжньої міцності валюти потрібне не лише її визнання з боку міжнародних фінансових організацій, а й використання у розрахунках по всьому світу, сильна економіка країни та привабливість для зовнішніх позичальників. У Китаю з двома останніми показниками проблемно.

Загальний розмір китайської економіки становить $19,9 трлн, вона друга у світі після США з ВВП у розмірі $25,3 трлн. Останніми роками зростання ВВП КНР сповільнилося, але до 2030 року китайська економіка все ж має обійти Штати. Проте на практиці економіка Китаю страждає через банкрутство фінансових гігантів, замороження будівництва та вкладів громадян.

Крім того, для швидкого зростання економіки Китай свого часу почав активно друкувати юані – всього було надруковано юанів у півтора рази більше, ніж існує доларів у світі. У зв’язку з цим з початку 2000-х років швидкість росту боргів китайських приватних компаній склала 2900% – безпрецедентний показник. Тож, ймовірно, що на китайському горизонті майоріють боргові кризи.

Разом з тим, Китай не може допустити, щоб юань став у світі незалежною вільно торгованою валютою, як долар чи євро. Справа у тотальному контролі всіх сфер життя комуністичною владою на чолі з Сі Цзінпінем. Курс юаня залежить від Народного банку КНР, тому про свободу валюти говорити не доводиться. До того ж для вільного обігу і зміцнення юаня влада КНР мала б відкрити ринки та дозволити вільний рух капіталу. Але навряд чи це станеться.

Чи можна, з огляду на все вищесказане, назвати юань перспективною резервною валютою, вартою уваги інвесторів? Ні, китайська нацвалюта менш ліквідна, ніж долар. Про це яскраво свідчить той факт, що американським доларом можна вільно розрахуватися практично у будь-якій країні світу, тоді як готівковий юань можна використовувати лише безпосередньо на території Китаю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мільйонери прагнуть віддавати свої гроші: Чому насправді багатії хочуть платити більше податків

Фунт стерлінгів втрачає ціну?

Британський фунт стерлінгів, як четверта найбільш торгована валюта у світі (після американського долара, євро та японської єни), до Другої світової війни був панівним у світі. Проте у 1946 році за міцністю і стабільністю був заміненим доларом США. Детальніше про це читайте у нашому великому матеріалі за цим посиланням.

Стабільні валюти світу

Британський фунт. Фото: https://lenta.ua/

Далі більше – ціна фунта знизилася відносно американської нацвалюти через Brexit у 2019 році та через пандемію коронавірусу у 2020-2021 рр. І нарешті у 2022 році через зміцнення долара до інших валют фунт стерлінгів подешевшав з 1,37 до 1,13 долара і навіть до 1,035 долара у вересні.

У вересні 2022 року фахівці заговорили про те, що курс фунта повертається до показників 1980-х років і продовжить дешевшати. Велике подешевшання фунта відносно долара востаннє фіксувалося у 1985 році. Зараз це явище може трансформуватися у падіння довіри до британських активів і кризою платіжного балансу.

За словами Чарльза Дібеля, голови відділу стратегії цінних паперів з фіксованим доходом у Mediolanum Asset Management, рецесія станеться і буде глибшою у Великій Британії. Також він зазначив, що обговорення екстремальних сценаріїв стерлінга, як-от звернення британського уряду до МВФ за підтримкою у 1976 році, є тривожним. Тим часом, за прогнозами МВФ, у 2023 році британці відчують сповільнення зростання економіки і стійку інфляцію. А авторитетний Deutsche Bank заявив, що ризик кризи платіжного балансу Королівства не варто недооцінювати.

У серпні 2022 року дохідність 10-річного державного боргу Великої Британії зросла до 3,15%, показавши найвищий рівень за останні десять років. Хай там як, але прогноз курсу фунта стерлінгів залежить від покращення стану світової економіки, цін на енергоресурси та глибину прийдешньої рецесії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як після перемоги Україна посилюватиме економіку і відновлюватиме бізнес: Думка експертів ринку

Американський долар – все ще перший у світі

Американський долар, безумовно, був і досі залишається найпопулярнішою і найціннішою валютою у світі. Цьому сприяють вільний розрахунок доларом, його конвертація та стабільність у будь-якій країні.

Стабільні валюти світу

І долар, і євро останнім часом стикнулися з труднощами. Фото: https://delo.ua/

Саме у доларі зберігаються золотовалютні запаси усіх центробанків країн світу. Завдяки ліквідності долара спред (різниця між курсом купівлі-продажу валюти) для нього нижчий, ніж для менш ліквідних валют.

Незважаючи на високу інфляцію, вищу за 6% річних, стабільність долара ще не похитнулася. До того ж восени 2022 року нацвалюта США трохи зміцніла на тлі жорсткої монетарної політики Федеральної резервної системи та підвищення відсоткових ставок. Тому списувати з рахунків долар ще рано, і навряд чи коли-небудь це буде доцільно робити.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підсумки Всесвітнього економічного форуму в Давосі: найгарячіші теми

Євро має великі перспективи

Євро – офіційна валюта аж дев’ятнадцяти країн, що є членами Європейського союзу. Ними розраховуються в Австрії, Бельгії, Німеччини, Греції, Ірландії, Іспанії, Італії, Латвії, Литві, Люксембургу, Нідерландах, Португалії, Словаччині, Словенії, Фінляндії, Франції, Естонії, на Кіпрі та Мальті. До того ж євро – це нацвалюта ще чотирьох країн та восьми особливих територій ЄС. На початку 2000-х років готівковий євро було введено в обіг на заміну німецькій марці, французькому франку та іншим локальним валютам. Після долара євро традиційно на другому місці у переліку найпопулярніших валют планети.

Дуже довго євро був відчутно дорожчим, ніж долар – приміром, у 2008 році його вартість на світовому валютному ринку FOREX перевищувала ціну долара у 1,6 рази. Проте за останні 15 років євро дешевшав і його перевага порівняно з доларом слабшала. Через коронавірусну кризу та війну в Україні влітку 2022 року євро показав меншу ціну, ніж долар – 95 американських центів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Країни BRICS відмовляться від долара? Чим це загрожує світовій економіці та Україні

Чим стабільна японська єна?

Японську єну протягом останніх років називали доволі надійною через низькі темпи інфляції та сильну економіку Японії. Тож інвестори звертають на неї увагу.

Стабільні валюти світу

Японська нацвалюта. Фото: https://www.bizfeed.io/

Крім того, експерти мають оптимістичні очікування щодо японського індексу Nikkei 225 (один з найважливіших фондових індексів Японії вираховується як просте середнє арифметичне цін акцій 225-ти найбільш активно торгованих компаній першої секції Токійської фондової біржі). До середини 2023 року індекс зросте на 16% паралельно з укріпленням курсу єни. Це може зробити японський фондовий ринок по-справжньому привабливим для доларових інвесторів.

Що прогнозують фахівці?

У жовтні 2022-го директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва зазначила, що Фонд знизив свій прогноз зростання світової економіки у 2023 році через війну в Україні,зростання інфляції та високі відсоткові ставки центробанків.

«Вперше за 40 років зростання Китаю в 2022 році, ймовірно, буде на рівні або нижче глобального зростання […] У найближчі місяці Китаю буде важко, і вплив на зростання буде негативним, вплив на регіон буде негативним, вплив на глобальне зростання буде негативним», – сказала Георгієва.

Крім того, за її словами, криза через пандемію COVID-19, що досі триває, найближчими місяцями вкрай негативно вплине на економіку КНР, гальмуючи і регіональне, і глобальне зростання.

Разом з тим Крісталіна Георгієва підкреслила, що американська економіка є доволі автономною і відокремленою порівняно з економіками інших країн світу, тому вона може уникнути прямого скорочення.

«США найбільш стійкі, і вони можуть уникнути рецесії. Ми бачимо, що ринок праці залишається досить сильним», – сказала Георгієва.

Відтак, перспективи китайського юаня є доволі туманними і навіть сумнівними, тоді як американський долар втримає свою стабільність та міцність і надалі, незважаючи на коливання світової економіки та її рецесію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Яким буде 2023 рік для бізнесу: податки, перевірки, пільги та звіти

FinTech-екосистема Індії: Величезні інвестиції, десятки юнікорнів та заборона криптовалют

Open Finance як нова ера фінансових відносин: Переваги концепції та її впровадження у світі

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!