Анонімність платежів вже давно є предметом запеклих дискусій. Одні вважають її важливою для збереження конфіденційності та безпеки користувачів, інші ж наполягають на тому, що анонімність може сприяти нелегальній діяльності, зокрема відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та ухиленню від оподаткування
Якщо розглядати це питання з точки зору користувача, звісно, збереження приватності для нього стоїть на першому місці. Але коли поглянути на галузь у цілому з боку держави, то відстеження транзакцій є необхідною складовою контролю за ринком, запобігання та протидії фінансовим порушенням, розслідування злочинів.
Виходячи з цього можна говорити про необхідність певного балансу між анонімністю та персоналізованістю в сфері платежів. Наприклад, це можуть бути певні ліміти на здійснення анонімних грошових переказів.
Різні країни та юрисдикції мають власні рішення та закони, які регулюють анонімність платежів, і вони можуть відрізнятися залежно від багатьох факторів, наприклад, який тип валюти використовується для здійснення оплати / переказу (фіат чи крипта, національна валюта чи іноземна), також його призначення, розмір тощо.
Анонімність платежів в Україні
Головні зміни в питанні анонімності платежів в Україні відбулись у 2020 році, коли набув чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (закон про фінансовий моніторинг).
В першу чергу цей закон передбачає надання статусу активів електронним грошам, які відтоді підлягають контролю і обліку, як і всі інші види активів і доходів громадян.
Розширюйте знання: Чим відрізняються цифрові валюти від електронних грошей — пояснення експерта
Спочатку заходам фінансового моніторингу не підлягав переказ на суму до 4999,99 грн. А суму більше цієї вже не можна було переслати без проходження ідентифікації особи відправника. У вересні 2021 року суму збільшили до 5 тис. грн.
Відповідно до цього закону провайдери платіжних послуг повинні обов’язково проводити ідентифікацію та верифікацію клієнтів, зберігати інформацію про платежі протягом п’яти років та співпрацювати з правоохоронними органами.
Зазначений закон передбачає також обмеження суми платежів у готівковій формі. Спочатку було передбачено, що з початку 2024 року українці зможуть здійснювати готівкові платежі не більше ніж у розмірі 150 тис. грн на день та 1,5 млн грн на місяць. Але, враховуючи воєнний стан та продовження повномасштабної війни, плани уряду можуть змінюватись.
Варто зазначити, що окрім об’єктивних внутрішньодержавних причин, боротьба з анонімністю платежів продиктована міжнародними нормами, зокрема вимогами Міжнародної організації з протидії відмиванню «брудних» грошей (FATF).
Читайте актуальне по темі: Топ банків України за депозитами: де найбільше зберігають свої кошти
Як зберегти анонімність під час здійснення транзакцій?
Анонімна оплата товарів і послуг в інтернеті — один з найважливіших кроків для забезпечення вашої цифрової конфіденційності, особливо якщо мова йде про товари та підписки 18+.
Враховуючи, що руки українських платіжних провайдерів здебільшого зв’язані, — вони не можуть запропонувати повну анонімність, багато людей почали користуватись зарубіжними платформами та застосунками. Розглянемо ж найбільш популярні механізми здійснення «приватних» грошових переказів:
- Криптовалюти — анонімний і широко використовуваний спосіб оплати в інтернеті.
Через те, що в Україні (як і в інших державах) крипту нерідко використовували для відмивання грошей (зокрема, в сфері ігрового бізнесу), нещодавно правоохоронні органи почали масштабну боротьбу з цим. Все набуло таких масштабів, що навіть найбільші криптовалютні біржі призупинили виведення коштів на картки українських банків.
Варто розуміти, що не лише в Україні, а й в багатьох інших країнах регулятори здійснюють серйозні заходи щодо контролю криптоплатежів, зокрема, вимагається ідентифікація при обміні цифрових грошей на фіатні.
- Готівкові оплати. Звісно, механізми контролю паперових коштів досі обмежені. Наприклад, розраховуючись готівкою за товар в магазині вам не потрібно розкривати персональну інформацію, зокрема ПІБ та номер банківського рахунку.
- Подарункові картки. Цей метод в основному використовується ритейлерами, але нерідко зустрічається і в банківській сфері. Так, ви можете придбати картку і надіслати її анонімно.
- Офшорні банківські рахунки. Відкриваються в країнах з низьким рівнем регулювання та високим показником фінансової конфіденційності. Наприклад, в Швейцарії, Люксембурзі, на Кайманових та Бермудських островах.
- Деякі міжнародні платіжні провайдери. Наприклад, PayPal, Google Pay та Venmo — платформи, які дозволяють частково зберегти анонімність під час здійснення транзакцій.
- Cash App — гнучкий та анонімний застосунок. При цьому слід зазначити, в ньому передбачені ліміти на здійснення транзакцій.
Не пропустіть важливе: Українцям знову блокуватимуть банківські рахунки: що робити, якщо «прилетів» арешт
В яких країнах віддають перевагу анонімності платежів?
Здебільшого регулятори різних країн намагаються максимально контролювати грошові потоки, визначати хто, кому та скільки грошей відправив. Це об’єктивно правильний механізм боротьби з «брудними» фінансами та злочинністю. Але залишаються держави, які понад усе цінять приватність. Серед них:
- Швейцарія. Вона завжди була відома як безпечна «гавань для грошей». В банки країни стікались мільярди доларів з різних куточків світу (як легальних, так і не зовсім). Попри це, останнім часом швейцарські банки стають більш прозорими та піддаються все потужнішому регулюванню.
- Люксембург. Країна довгий час привертала увагу іноземних інвесторів за рахунок свого банківського сектору та високого рівня конфіденційності. Хоча в останні роки держава теж змінила свою політику анонімності і стала більш прозорою. Хоча місцеві фінустанови все ще можуть надавати певні переваги тим, хто шукає конфіденційні фінансові послуги.
- Андорра. Невелика країна між Францією та Іспанією, відома, серед іншого, тим, що місцеві фінустанови пропонують високий рівень конфіденційності своїм клієнтам.
- Ліхтенштейн. Одна з найменших, але також одна з найрозвинутіших країн світу. Банківський сектор держави віддає перевагу анонімності платежів та збереження максимальної конфіденційності клієнтів.
Отже, як бачимо, анонімність платежів — досить затребувана в усьому світі, але при цьому більшість країн намагається брати під суворий контроль фінансові потоки. Навіть обіг криптовалюти починає відслідковуватись.
Скоріш за все вже найближчим часом ми побачимо нові, більш збалансовані законодавчі моделі, які дозволять частково зберегти користувачам конфіденційність, але при цьому регулятори матимуть змогу фіксувати обіг грошей в фінансовій екосистемі.
Прогресу сприятиме, як очікується, штучний інтелект, Big Data, машинне навчання, технологія блокчейн та інші інноваційні розробки. Наприклад, вже зараз алгоритми AI відслідковують транзакції в режимі реального часу, а блокчейн застосовується як надійний віртуальний сейф для даних.
Читайте інші популярні статті:
Акції техкомпаній можуть обвалитися на тлі рецесії: Bank of America
Чи стане Twitter фінтехом: Маск націлений повторити успіх WeChat