close-btn

Кредитна підтримка бізнесу та громадян під час війни: Як українські банки та мікрофінансові установи проводять 2022 рік

Українські банки та фінансові компанії працювали віддано та відповідально, а через війну – ще й в безпрецедентно екстремальних умовах

З початку листопада українці голосують за найкращі компанії, стартапи та експертів у різних номінаціях цьогорічної Премії PaySpace Magazine Awards і робитимуть це до кінця грудня. Віддати голос за лідерів ринку FinTech та e-commerce можна на сайті Премії, попередньо авторизувавшись через e-mail або Facebook.

Кредитна підтримка в Україні

Вітчизняні банки та фінансові компанії змогли забезпечити фінансову стабільність в Україні

А ми тим часом продовжуємо знайомити читачів з учасниками Премії PaySpace Magazine Awards 2022. Цього разу наші журналісти поговорили з командами банків та компаній, представлених у номінаціях «Найкраща кредитна підтримка населення під час війни» та «Найкраща кредитна підтримка бізнесу під час війни».

PaySpace Magazine поговорив з Валерієм Баєвим (в.о. голови правління Forward Bank), Ксенією Сікорською (маркетинг-директором банку ПУМБ), Михайлом Почекаєм (СМО  SOS CREDIT), Сергієм Сінченком (СЕО Moneyveo),  Володимиром Дубєєм, (Голова Правління Таскомбанку), Наталею Бутковою-Вітвіцькою (членкиня правління Ощадбанку), Антоном Тютюном (заступник голови правління Ощадбанку, відповідальний за роздрібний бізнес) та Тетяною Корнієнко (директорка департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку) про те, як для компаній минув рік, які виклики виникають перед ними під час війни, та на які зміни вони сподіваються наступного року.

Як для банку/компанії минув рік? Що з наміченого було реалізовано, а що поставили на паузу і чому?

Валерій Баєв, виконувач обов’язків голови правління Forward Bank: Війна суттєво вплинула на плани розвитку банку, адже замість зростання обсягів кредитування банк змушений корегувати напрямки роботи. Пріоритетною стала підтримка клієнтів, чий фінансовий стан погіршився через війну. Щодня банк шукає компроміси у роботі з клієнтами – йдеться про реструктуризацію, часткове прощення заборгованості, пом’якшення умов кредитування. Ще одним важливим завданням стало відновлення кредитування у нових фінансових умовах – банк шукає нові продукти, нових клієнтів, розробляє нові підходи для мінімізації ризиків і збереження ефективності операцій.

Кредитна підтримка в Україні

Валерій Баєв

З першого дня війни Forward Bank безперервно обслуговував клієнтів у тому числі й тих, хто був у зоні артобстрілів та близько до активних бойових дій, проводив акції на підтримку ЗСУ, максимально швидко відновив кредитування, що було вкрай необхідним для економіки і для перемоги України.

Ксенія Сікорська, маркетинг-директорка ПУМБ: Через війну банк змушений був переглянути пріоритети, тож низка запланованих проєктів так і не була реалізована. Натомість банк втілив інші проєкти, мета яких – допомога військовим та цивільним.

Кредитна підтримка в Україні

Ксенія Сікорська

Хоч 2022 рік ще не закінчився, але можна сказати, що банк не лише вистояв, а й підтвердив свій статус надійного фінансового помічника українців. Зараз банк вчасно виплачує депозити та здійснює інші виплати, а як банк-агент Фонду гарантування вкладів фізосіб, за 10 місяців року виплатив вкладникам банків-банкрутів 691 мільйон гривень. Крім того, служба інкасації ПУМБ, послугами якої користуються 26 банків-партнерів, продовжує здійснювати рух готівки по всій Україні, забезпечуючи фінансами критично важливу інфраструктуру.

Цього року ПУМБ також запустив програму зменшення фінансового навантаження для клієнтів. В рамках програми платежі за кредитами клієнтів були знижені і розраховані індивідуально, також були зменшені/скасовані деякі комісії за користування послугами. В цілому майже 80% клієнтів банку скористалися цією програмою. Разом з тим банк продовжив дію усіх карток ПУМБ до кінця 2022 року.

Михайло Почекай, СМО компанії SOS CREDIT: Попри ситуацію в країні, команда працювала практично у режимі 24/7. У цьому допомогли зусилля кожного співробітника – компанія діяла, як єдиний механізм, інакше просто нічого б не вийшло.

Кредитна підтримка в Україні

Михайло Почекай

Цьогоріч команда SOS CREDIT мала чітку мету: запустити новий продукт, який відповідатиме сучасним реаліям ринку мікрокредитування. Робота над ним розпочалася ще минулого року, і нам вдалося реалізувати цей продукт та вдало запустити його. Крім того, ми прагнули, аби світ побачив наш мобільний додаток. Однак зараз цю розробку довелося поставити на паузу через реалії повномасштабної війни.

Сергій Сінченко, СЕО компанії Moneyveo: У нашій компанії найбільшим попитом користувалися короткострокові кредити. Термін кредитування скоротився на 35% – з 12 до 8 днів, сума позики також зменшилася.

Споживачі стали ретельніше планувати свої витрати і відповідальніше ставитися до кредитних зобов’язань. Завдяки цьому зменшилося прострочення заборгованостей. Щодо змін у діяльності фінтех-компаній, то вони торкнулися налаштувань кредитного скорингу. Кількість гравців ринку зменшилася, але конкуренція залишається такою ж високою.

Володимир Дубєй, голова правління ТАСКОМБАНК: Війна внесла свої корективи, але найголовніше, що ми не відмовилися від розвитку. Ми реалізували план відновлення, оптимізували свої ресурси, мігрували у «хмару», перегрупували кредитний портфель, провели реструктуризацію боргів бізнесу та громадян.

Кредитна підтримка в Україні

Володимир Дубєй

Нове кредитування ми теж не зупиняли. Вже під час війни у нас з’явилося багато нових корпоративних клієнтів, яких ті банки, де вони обслуговувалися раніше, на жаль, підвели. Також ми одні з перших на ринку відновили кредитування населення, яке тимчасово призупинялося з початком вторгнення. Крім того, з лютого ми відкрили вісім відділень нового формату у різних містах і надалі продовжимо розширювати мережу.

Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанку, відповідальний за роздрібний бізнес: З початком масштабного вторгнення рф в Україну ми, як банк критичної інфраструктури, перш за все сконцентрували зусилля на забезпеченні стабільної і безперебійної роботи на всіх рівнях. Це робота відділень, банкоматів, мобільного додатку, чат-боту, Контакт-центру, мережі терміналів.

Кредитна підтримка в Україні

Антон Тютюн

Для підтримки клієнтів було впроваджено кредитні канікули, а згодом – програми реструктуризації. Клієнти Ощаду з початку війни мали можливість користуватись раніше встановленими кредитними лімітами по картках без обмежень. Відсотки за ними до 1 червня не нараховувались. Потім діяли кредитні канікули за оновленими пільговими умовами: процентну ставку було знижено вдвічі від зазначеної в договорі, обов’язковий платіж за тілом кредиту – 2% від суми використаних коштів замість 5%, що зазначені в договорі.

У травні Ощадбанк першим на ринку почав відновлювати роздрібне кредитування. Влітку клієнтам стали доступними всі ключові продукти роздрібного кредитування: кеш, авто- та іпотечні кредити. Звісно, з урахуванням поточної ситуації темпи кредитування зовсім інші, ніж були в довоєнний час.

Сьогодні банк утримує лідерські позиції в авто- та іпотечному кредитуванні. Автокредитів видано вже понад 2 тисячі, частка Ощаду на ринку становить 68%. Кілька місяців банк був єдиним на ринку, хто кредитував іпотеку. Ми долучились до державної програми єОселя і першими видали кредит у рамках цієї програмі співробітниці Нацполіції з Чернігова.

Наталя Буткова-Вітвіцька, членкиня правління Ощадбанку, відповідальна за мікро-малий та середній бізнес: 2022 рік став для банку роком випробувань на міцність, які ми пройшли гідно. Завдяки перш за все державним банкам, зокрема Ощадбанку, банківська система під час війни не просто вистояла, а і забезпечила безперебійність основних фінансових процесів. Коли комерційні банки закривали відділення, знижуючи ризики, ми продовжували працювати. Жодного дня не зупиняли здійснення платежів та обслуговування бізнес-клієнтів сегменту ММСБ, яких у нас майже 220 тисяч.

Кредитна підтримка в Україні

Наталя Буткова-Вітвіцька

З початку війни Ощадбанк не зупиняв кредитування мікро-, малого та середнього бізнесу і забезпечував виконання кредитних договорів у рамках діючих лімітів. Кредитний портфель банку становить 16,6 млрд гривень, ми маємо більше 8,5 тисяч кредитних клієнтів, тож розуміли, що не можемо припинити кредитувати, бо це питання виживання країни під час війни. Протягом десяти місяців 2022 року Ощадбанк профінансував клієнтів сегменту ММСБ на суму 11 млрд гривень та фактично оформив 4 тисячі кредитних договорів. Також банк пропонує пільгові продукти на релокацію бізнесу та підтримку експортерів з експортно-кредитним агентством (ЕКА). Двадцять релокованих підприємств отримали фінансування від Ощаду на 35 млн гривень для продовження ведення бізнесу в Україні. Разом з тим з початку війни Ощадбанк надав кредитну підтримку аграріям на загальну суму 7 млрд гривень, що майже вдвічі більше ніж у 2021 році. Особливо важливо це було в період посівної кампанії.

Тетяна Корнієнко (директор департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку): Цього року перед банком гостро постав ряд викликів щодо спроможності оперативно реагувати на ситуацію, що динамічно змінювалася. В середині банку було впроваджено гнучкий механізм прийняття рішень. А для клієнтів запроваджено низку процесів, що дозволили їм віддалено користуватися послугами банку. Зокрема, ми ввели наскрізне обслуговування у будь-якому найближчому відділенні, дистанційне укладання договорів, процедуру віддаленої ідентифікації та верифікації клієнтів. Також ми працювали над стабільністю роботи системи дистанційного обслуговування та наповнювали її новими сервісами. Ці нововведення були заплановані на реалізацію у поточному році, але початок війни прискорив їх впровадження.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Всупереч викликам великої війни: Фінтех-стартапи України розповіли, як працюють і ростуть в умовах повномасштабного вторгнення

Що найважче сталося з банком/компанією протягом 2022 року?

Валерій Баєв (Forward Bank): Найважчим, що сталося з банком протягом 2022 року, були інформаційний пресинг, голослівні та бездоказові обвинувачування у начебто фінансуванні рф.

Ми продовжуємо працювати в законодавчому полі України та відповідно до вимог НБУ. Жодної копійки не було використано для підтримки або фінансування будь-яких протиправних дій у тому числі агресії проти нашої держави. Весь отриманий прибуток у повному обсязі залишався і залишається в Україні та спрямовується на підвищення надійності банку у вигляді збільшення капіталу. На цьому тлі необґрунтовані звинувачування призводили до дестабілізації роботи, втрати клієнтів та погіршення емоційного стану працівників банку.

Ксенія Сікорська (ПУМБ): Серйозним викликом цього року стало для банку збереження команди. Пишаюся тим, що банк жодного разу за період війни не втратив операційну безперервність. Усі керівники постійно були на зв’язку зі своїми командами, допомагали налагоджувати життя в нових умовах. До того ж у банку працював власний волонтерський штаб, який допомагав з житлом та іншими потребами тим співробітникам, хто був змушений переїхати з небезпечних регіонів.

Михайло Почекай (SOS CREDIT): Найважчим для компанії стало 24 лютого, коли життя кожного українця поділилося на «було» і «стало». Ми розуміли, що не  маємо морального права не підтримати людей, які наполегливо працюють, аби SOS CREDIT утримував провідні позиції на ринку МФО в Україні. Тож ми зберегли команду, платили колективу заробітну плату і не звільнили жодного співробітника. Щодо обсягів кредитування – то вони стали меншими. Проте ми вижили, оновили моделі роботи, відновили співпрацю з чинними партнерами та клієнтами і залучаємо нових, пропонуючи їм новий продукт, та, звісно, маємо амбітні плани з нарощування бізнесу.

Зараз на роботу компанії дуже впливають перебої з електропостачанням по Україні, адже за відсутності світла зникає ще й мобільний інтернет та зв’язок. Через це комунікація з клієнтами ускладнюється. При цьому SOS CREDIT робить все можливе, аби кожен запит був опрацьований, разом з тим сподіваючись на стабілізацію ситуації найближчим часом.

Сергій Сінченко (Moneyveo): Український фінтех-ринок гартується у складних умовах воєнного стану, гостро стоїть питання інвестування через складнощі фінансового ринку, а небанківський сектор, на відміну від банків (які розпоряджаються коштами вкладників), фінансується коштом акціонерів та грошима, отриманими від розміщення облігацій. Через це на початку війни ринок онлайн-кредитів був фактично заморожений, і лише з середини квітня почав повільно відновлюватися, шукаючи нові ідеї бізнес-стратегій.

Володимир Дубєй (ТАСКОМБАНК): Сьогодні вся банківська система працює в однакових умовах, тож і виклики з початком війни перед усіма постали ті самі: окупація частини території країни, руйнування, економічний спад, інфляція. Чимало клієнтів втратили спроможність виконувати свої боргові зобов’язання, а підвищення облікової ставки НБУ до 25% призвело до здорожчання нового кредитування. Але зараз можемо констатувати, що банківська система загалом впоралася. І результат ТАСКОМБАНКУ кращий, ніж у багатьох інших, зокрема, щодо рівня NPL. Не тому що нам пощастило, а тому що ми український банк з українським капіталом, який працює вже 33 роки, добре розуміє клієнта і знає, як треба діяти у кризових обставинах.

Антон Тютюн (Ощадбанк): Надскладний період був на початку війни. У перші години війни ми, як і всі українці, пережили шок. Але наша команда швидко впоралася з ним, проявила гнучкість. Ми приймали рішення за кілька хвилин, не гаючи часу на погодження зі всіма підрозділами, як це було до війни.

Шалений попит на готівку нам вдалось досить швидко подолати завдяки нашим мужнім інкасаторам. Інколи навіть попри небезпеку вони забезпечували наповнення кас і банкоматів гривнею. Ощад надавав цілодобову підтримку клієнтам за допомогою всіх каналів комунікації. Менеджери завжди були на зв’язку. Люди впевнились, що банк попри все працює. Тим самим було збережено довіру не лише до Ощадбанку, а й до всієї банківської системи.

Дуже складно швидко поновлювати роботу відділень та банкоматів на деокупованих територіях. Розуміючи надважливість питання якнайшвидшого відновлення там життя, Ощад заходив до деокупованих міст одразу після ЗСУ.

Наталя Буткова-Вітвіцька (Ощадбанк): Найскладніший період був на початку війни. Ми всі опинилися в умовах, в яких досі не були. Треба було швидко переналаштувати процеси, щоб забезпечувати безперебійне обслуговування в нових реаліях, змінити алгоритми роботи з урахуванням воєнного стану.

Тетяна Корнієнко (Укргазбанк): Якщо говорити про сферу кредитування бізнесу, то викликом стало завдання у стислі терміни запровадити у банку низку кредитних продуктів, спрямованих на підтримку вітчизняного бізнесу у нових реаліях. Серед них: кредити на проведення весняної посівної кампанії (профінансовано 601 агропідприємств на загальну суму 5,480 млрд. грн.); кредити на релокацію підприємств з окупованих регіонів, або тих, де ведуться бойові дії; кредити на відновлення та модернізацію пошкоджених виробничих фондів; спільна з Експортно-кредитним агентством програма з підтримки вітчизняних експортерів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як користуватись шаблонами платежів у Приват24 та Ощад 24/7

Які речі, люди, плани, рішення були ключовими, тобто найважливішими, для роботи компанії, починаючи з 24 лютого?

Валерій Баєв (Forward Bank): Протягом цього важкого року, який добігає кінця, найважливішими для банку, безумовно, була команда – кожен працівник був і є ключовим важелем для збереження працездатності фінустанови завдяки готовності виконувати свої обов’язки (а іноді навіть більше), знаходячись під обстрілами, у бомбосховищах або далеко від дому в екстремальних умовах.

Ксенія Сікорська (ПУМБ): Банк втілив проєкти, мета яких – допомога військовим та цивільним. Банк запустив благодійний проєкт під назвою «Ми однієї крові» для фінансування ініціатив з донорства крові, закупівлі кровоспинних засобів для ЗСУ, допомоги знекровленій економіці України та підтримки патріотичного українського арту. Також банк є фінансовим партнером благодійних фондів, які забезпечують українських воїнів та волонтерів, та приймає перекази без комісії на рахунки благодійних фондів для підтримки ЗСУ, ТрО та волонтерів у всіх дистанційних каналах та працюючих відділеннях.

Михайло Почекай (SOS CREDIT): На початку війни компанії довелося діяти швидко, а ключовими рішеннями стали: підтримка клієнтів консультаційно і зупинка нарахування відсотків; призупинення видачі нових кредитів; погодження схеми розрахунків за послуги з партнерами; підтримка співробітників компанії, виплата зарплат за лютий та розробка схеми функціонування компанії у поточних умовах; організація цілодобової підтримки працівників.

У березні компанія запланувала відновити кредитування, адже отримувала багато запитів від українців. Відділ маркетингу швидко провів серед клієнтів опитування, на підставі яких команда почала працювати над оновленням моделей роботи та системи оцінки платоспроможності клієнтів. У травні SOS CREDIT взяв на себе сміливість ризикнути, і це було правильно – було відновлено кредитування клієнтів, а на ринок вийшов оновлений продукт.

Сергій Сінченко (Moneyveo): З 24 лютого і до другої половини квітня відсотки за всіма кредитними продуктами Moneyveo були скасовані. З початку війни компанія припинила бізнес-діяльність, сфокусувавшись на соціальних проектах: надавала психологічну підтримку співробітникам, когось евакуювала у безпечні місця, допомагала з амуніцією колегам, які пішли на фронт.

Допомога військовим була і є пріоритетним вектором корпоративної соціальної відповідальності Moneyveo. З початком російського вторгнення в Україну поранених побільшало, тому ми продовжуємо допомагати українським військовим, які потребують лікування. Варто зазначити, що впродовж останніх чотирьох років компанія постійно підтримує українських воїнів: з 2018 року Moneyveo співпрацює з оперативним командуванням «Північ», передає військовим оргтехніку, телекомунікаційне обладнання; з 2020 року фінансово підтримує БФ «Відродження Захисників України»; свого часу компанія перерахувала понад 10 мільйонів гривень на користь армії, купила генератор, тепловізор, кілька одиниць техніки та екіпірування для ЗСУ.

Володимир Дубєй (ТАСКОМБАНК): Ще до початку війни ми вирішили, що 2022 для нас буде роком відділень. І здебільшого так воно і стало, адже саме працівники відділень, які часто у дуже складних умовах відкривають свої двері для клієнтів – це сьогодні перша лінія нашого фінансового фронту. Ми встояли – а сьогодні вже можна впевнено про це говорити – саме завдяки їх щоденній роботі. Не менш важливим було й те, що все керівництво банку протягом всієї війни залишається в Україні. Завдяки цьому ми змогли зберегти безперервну комунікацію з клієнтами, особливо великим бізнесом. З’ясувати його поточні потреби і як ми можемо допомогти їх вирішити, продовжити співпрацювати. Все це дало ефект. Банк прибутковий – при тому, що цьогоріч достроково повністю погасив понад 3 млрд грн рефінансування НБУ та вже майже закінчив формування резервів під потенційні кредитні ризики.

Антон Тютюн (Ощадбанк): Завчасно розроблені внутрішні протоколи на випадок військової агресії допомогли банку вистояти в найважчі перші дні. Цілодобово працював контакт-центр, мобільний додаток, чат-боти, інкасаторська служба наповнювала банкомати готівкою, працювала більшість відділень.

З точки зору підтримки клієнтів важливими були рішення не скасовувати діючі ліміти за кредитними картками та запровадження кредитних канікул. Щодо відновлення кредитування, то ми ретельно прорахували всі плюси та мінуси. Важливим фактором відновлення стало збільшення клієнтських запитів на кредити та готовність наших партнерів.

Наталя Буткова-Вітвіцька (Ощадбанк): Ключовим на початку війни було рішення, що Ощад не зупинить фінансування клієнтів для виплати заробітної плати, оплати податків, платежів до бюджету та продовження господарської діяльності. Ми запропонували клієнтам кредитні канікули протягом березня-червня 2022 року. Після цього почали переглядати графіки погашення і реструктурувати кредитну заборгованість. Також Ощад переглянув кредитну політику, лібералізувавши пакет документів для отримання кредиту.

Ощад став обслуговуючим банком нової державної програми грантів для бізнесу єРобота. Протягом серпня-жовтня цього року було опрацьовано більше 13 тисяч запитів від клієнтів сегмента ММСБ на отримання грантів. Майже 2,5 тисяч клієнтів отримали погодження фінансової підтримки у вигляді грантів на загальну суму 1,6 млрд гривень.

Тетяна Корнієнко (Укргазбанк): Ключовими для банку є його співробітники, команда, які впоралися з викликами у 2022 році та продовжують впроваджувати і удосконалювати потрібні сервіси для наших клієнтів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Економіка перемоги: Повоєнний досвід чотирьох країн, що допоможе Україні відродитися після війни

Чого банк/компанія очікує у 2023 році, на що робить ставку?

Валерій Баєв (Forward Bank): Наступного року Forward Bank очікує, перш за все, перемоги. Ми сподіваємося на відновлення економіки України і, відповідно, зростання банківських операцій уже наступного року. Також чекаємо на сприятливі умови для нашого банку, аби надавати якісні послуги та робити свій внесок у відновлення України.

Ксенія Сікорська (ПУМБ): Основна мета банку на 2023 рік – це безперервна операційна діяльність: усі банківські операції повинні проводитися вчасно, відділення банку, додаток ПУМБ Online та онлайн банкінг мають працювати без перебоїв. Також банк продовжить підтримувати клієнтів, пропонуючи нові продукти і сервіси, які зроблять їхнє фінансове життя комфортнішим.

Михайло Почекай (SOS CREDIT): У 2023 році SOS CREDIT очікує збільшення клієнтської бази – для компанії важливо бути корисними для клієнтів не на словах, а у конкретних справах, щоб вони, у разі виникнення фінансових питань, знали, до кого звернутися.

Володимир Дубєй (ТАСКОМБАНК): Зараз дуже непростий час, але разом з тим для банків це час нових можливостей. І якщо ними не скористатися, це зроблять інші. Тому наступного року ми націлені на динамічний розвиток, плануємо залучати більше нових клієнтів, розширювати мережу. Амбітні плани у нас щодо автоматизації робочих процесів, підвищення якості обслуговування клієнтів. Головне, що тепер ми маємо великий досвід. Ми навчилися працювати в нових умовах і готові до нових викликів значно більше, ніж наприкінці лютого цього року.

Наталя Буткова-Вітвіцька (Ощадбанк): Ми віримо у Перемогу. Будемо працювати над відновленням економіки країни, допомагати бізнесу розвиватися. В Ощадбанку є затверджена стратегія на час воєнного стану, яка передбачає у тому числі активне фінансування та обслуговування бізнес-клієнтів за такими напрямками: релокація бізнес-підприємств, підтримка аграрного сектору, фінансування експортно орієнтованого бізнесу, забезпечення продовольчої безпеки, оперативна підтримка малого та середнього бізнесу. Якщо говорити про бізнес-планування 2023 року, то ми плануємо продовжувати активне кредитування бізнес-клієнтів та збільшити кредитний портфель до рівня 23 млрд гривень.

Тетяна Корнієнко (Укргазбанк): У 2023 ми продовжимо роботу над удосконаленням наших дистанційних сервісів. Реалізуємо видачу кваліфікованого електронного підпису клієнтам, впровадимо сервіс автоматизованого повністю дистанційного відкриття поточного рахунку, продовжимо наповнення нашої системи дистанційного обслуговування і її мобільної версії новим функціоналом, будемо працювати над автоматизацією кредитного процесу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Невдалі жарти, брехня та робота на конкурентів: Топ-4 найгірших CEO світу і їхні фатальні помилки

Які найкращі прогнози можете дати стосовно банку/компанії на 2023 рік і з якими труднощами можете стикнутися на цьому шляху?

Валерій Баєв (Forward Bank): Щодо позитивних прогнозів на 2023 рік, то банк планує адаптувати та модернізувати процеси і продукти з врахуванням суттєвих змін на ринку. Змінилися фінансовий стан клієнтів, змінилися їхні пріоритети та потреби. Разом з тим ми плануємо вийти на рівень обсягів операцій довоєнного часу та навіть перевищити його. Прогнозуємо, що це відбудеться вже у ІІ півріччі 2023 року.

Ксенія Сікорська (ПУМБ): У 2023 році на клієнтів чекає кілька нових та цікавих сервісів від ПУМБ. Ми продовжимо розвивати як фізичні відділення – я певна, що ЗСУ звільнять усі тимчасово окуповані території, і банк знову відкриє відділення на сході та півдні України, так і діджитал-напрямок. Варто зазначити, що додаток для ПУМБ є стратегічним напрямком, тож наша мета – створення простого і зрозумілого додатку, який надає винятковий досвід під час вирішення щоденних фінансових задач допомагає зберігати час, знати усе про власні кошти, легко керувати ними та заощаджувати завдяки кешбеку.

Михайло Почекай (SOS CREDIT): Щодо планів та сподівань на 2023 рік, то ми віримо, що наступного року Україна буде вільною від окупантів. Що стосується роботи SOS CREDIT, то важливим є збільшення клієнтської бази завдяки відновленню кредитування на звільнених територіях і збереження робочих місць.

Сергій Сінченко (Moneyveo): Нині ми усі переживаємо безпрецедентний період: зусилля держрегуляторів, бізнесу, споживачів спрямовані на наближення перемоги України. Moneyveo і надалі сприятиме цьому усіма доступними засобами: допомагатиме військовим, платитиме податки, збільшуючи державний бюджет, забезпечуватиме українцям легкий і швидкий доступ до кредитних коштів. Зараз компанія обслуговує випуск облігацій серії B, консультує щодо співпраці з інвесторами у 2023 році, а також продовжує працювати над продуктами, покращенням сервісу та впровадженням нових compliance-інструментів в обслуговуванні клієнтів.

Антон Тютюн (Ощадбанк): Ми чекаємо на Перемогу, після якої буде відновлення країни, перш за все економіки. Плануємо пришвидшити темпи кредитування, щоб поступово вийти на довоєнні показники.

Наталя Буткова-Вітвіцька (Ощадбанк): Ми прораховуємо будь-які варіанти розвитку подій в Україні у 2023 році та кроки банку залежно від ситуації. Плануємо запустити кілька цікавих проєктів з метою відновлення бізнесу наших клієнтів та подальшого розвитку. У процесі затвердження перебуває додатковий напрям державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» під назвою «відновлення», що передбачає фінансування підприємств, які відновлюють свою діяльність на деокупованих територіях або постраждали внаслідок військової агресії з боку рф. Також проводяться перемовини з різними міжнародними інституціями щодо впровадження додаткових грантових проєктів для сегмента ММСБ, зокрема з Німецьким товариство міжнародного співробітництва (GIZ).

Тетяна Корнієнко (Укргазбанк): У 2023 році у всіх банків буде багато роботи. Ми розширимо нашу продуктову лінійку новими інструментами підтримки вітчизняного бізнесу, продовжимо активну роботу в рамках державних програм підтримки. І вся ця робота буде заради наближення нашої Перемоги і прискорення післявоєнного відновлення економіки.

 

За підтримки Асоціації ЄМА та Всеукраїнської Асоціації Фінансових Компаній. 

Інформаційні партнери: журнал Фуете, 44.ua, Ukrainian Fintech Hub, banki.ua, Prostobiz.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Несподіване джерело економії: відмова від яких повсякденних витрат допоможе розбагатіти

Про мотивацію, біткоїн, багате мислення та успішне інвестування: Топ-12 книг з фінансової грамотності

Що потрібно знати про погашення кредитів під час війни

google news